V Bystrci vznikne dům pro seniory se 70 byty

Brno, 2. listopadu 2020 – Zhruba sedmdesátku nových bytů budou mít za pár let k dispozici v Bystrci. Město na Vejrostově plánuje postavit dům s pečovatelskou službou. V architektonické soutěži zvítězili P. P. Architects, doporučení komise už potvrdili brněnští radní.

dum pro seniory brno pp architects 8

„Městská část Brno-Bystrc patří k těm velice vyhledávaným a oblíbeným pro bydlení. Řadu let zažívá v tomto ohledu rozvoj, kterému se musí přizpůsobit i občanská vybavenost. Je potřeba, aby tu byl dostatek míst ve školách, školkách, aby tu byla dostupná zdravotní péče nebo třeba MHD, kterou tu chceme posílit prodloužením tramvajové tratě do Kamech. Nelze přitom zapomínat ani na naši nejstarší generaci. Navržený dům s pečovatelskou službou nejenže poskytuje ubytovací kapacity, ale má ambici stát se centrem společenského života seniorů, místem setkávání a aktivního trávení volného času,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Do soutěže o návrh, kterou město vypsalo v květnu letošního roku, se přihlásili tři uchazeči. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh P. P. Architects. S nimi se nyní povede jednací řízení o zpracování dalších stupňů dokumentace.

Nový dům s pečovatelskou službou (DPS) má vzniknout při ulici Vejrostova. Půjde o šestipodlažní objekt, z toho jedno podlaží bude pod zemí a bude sloužit pro parkování a jako technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je umístěný denní stacionář s provozem odlehčovací služby, vznikne tu společenský prostor pro setkávání a oddych. Společenský sál bude rovněž ve druhém podlaží. Většina druhého a dále třetí až páté podlaží je využito pro klienty DPS. Konkrétně vznikne 32 garsonek, 13 bytů o dispozici 1+1, 12 2+kk a 10 bezbariérových bytů – jedno- i dvoupokojových.

„V soutěži jsme vybrali architektonický návrh P. P. Architects na dům s 67 byty tolik potřebného dostupného seniorského bydlení s pečovatelskou službou. Mně osobně se líbí, že byty mají velké balkony a k dispozici je několik společenských teras, na kterých bude možné například pořádat různé oslavy nebo třeba pěstovat bylinky. Nyní je potřeba získat všechna povolení, abychom mohli začít co nejdříve stavět,“ popsal náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Ploché střechy budou fungovat jako zelené, na střeše nad posledním podlaží budou solární panely. Pro zálivku zelených střech a případně i pro splachování toalet se bude zachytávat dešťová voda do akumulační nádrže. Stavba bude splňovat pasivní standard.

„K objektu bude patřit také pobytová zahrada s altánkem nebo jezírkem, bude tu prostor i pro zahrádkářské aktivity klientů. Vytvoří se také 70 parkovacích stání,“ doplnil Tomáš Kratochvíl, starosta městské části Brno-Bystrc, která na projektu od počátku participuje. Předpokládané náklady jsou 150 milionů korun, aktualizovány budou po zpracování studie. Stavět by se mohlo začít v roce 2022.

Vizualizace: P. P. Architects


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...