Brno získalo 120 milionů na zkvalitnění výuky na 10 základních školách

Brno, 5. února 2019 – Městu Brnu bylo schváleno deset projektů zaměřených na zkvalitnění infrastruktury brněnských základních škol. Jedná se o základní školy Čejkovická, Labská, Vedlejší, Merhautova (budova Vranovská), Jana Broskvy, Řehořova, Kotlářská, Měšťanská, Pastviny a Gajdošova. Projekty se zaměří na vybudování, případně rekonstrukci odborných učeben. Vylepší se i bezbariérovost škol. Celkem 120 milionů korun získá město z evropských dotací.

skola skolaci ucebna cteni

V některých školách byly v souvislosti s nárůstem počtu žáků odborné učebny zrušeny a nahrazeny učebnami kmenovými. Nově tak budou v jednotlivých školách vybudovány, případně rekonstruovány učebny zaměřené na výuku zeměpisu, přírodovědy, fyziky, chemie, cizích jazyků a digitálních technologií. Nezbytnou součástí projektů bude i pořízení moderního vybavení učeben, kabinetů a laboratoří. Některé školy také dosud nebyly bezbariérově přístupné, a část dotace tak využijí k vybudování výtahů a bezbariérových sociálních zařízení.

„Jsem moc ráda, že se městu daří na podobné projekty čerpat evropské peníze v tak významných objemech. Dobře vybavené učebny jsou základním předpokladem pro výuku odborných předmětů, stejně jako kvalitní zázemí pro žáky i učitele. Proto mě velmi těší, že se nám výuku podaří prostřednictvím rekonstrukcí zkvalitnit,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

V případě komínské Základní školy Pastviny bude součástí projektu, i když nehrazenou z dotace, také rekonstrukce školního bazénu, ve škole na Vranovské je pak naplánována výměna oken. Vybavení učeben moderním interaktivním zařízením umožní větší zapojení žáků do výuky, přispěje k jejímu zkvalitnění a zatraktivnění.

„Skvělé je i to, že nám získané prostředky umožní zajistit bezbariérovost ve školách, které dosud měly s otevřeností pro handicapované problémy. V současné době vzniká i materiál, který souhrnně řeší problémy bezbariérovosti na všech školách, jež pod město spadají. Zajištění bezbariérovosti se netýká jen žáků škol, umožní přijímat do pedagogických sborů i handicapované učitele, a proto je bezbariérovost oblastí, na niž se chceme do budoucna více zaměřit,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast investic, dopravy, implementace evropských fondů a sociálních služeb Robert Kerndl.

Celkové náklady na realizaci deseti projektů dosáhnou 225 mil. Kč, z nichž 120 mil. Kč pokryje dotace získaná z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím nástroje ITI. Realizace projektů by měla skončit převážně v letošním roce, v základních školách Čejkovická a Jana Broskvy v roce 2020.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...