V Brně vzniknou dva nové domy pro zdravotně postižené

Brno, 4. února 2019 – Dva nové domy pro zdravotně postižené a duševně nemocné vzniknou do léta 2020 v jihomoravské metropoli. Integrovaný regionální operační program totiž prostřednictvím nástroje ITI podpořil dva projekty, které řeší rozšíření kapacity pobytových sociálních služeb. Jedná se o bytový dům Nováčkova 38 – zařízení sociálních služeb a bytový dům Mostecká 10 – zařízení sociálních služeb.

handicap vozicek vozickar

V případě objektu v havarijním stavu na ulici Nováčkova je naplánována jeho demolice a následná výstavba domova pro osoby se zdravotním postižením, konkrétně s duševním onemocněním. V novém třípodlažním objektu s podkrovím vznikne 15 lůžek. V přízemí objektu budou vybudovány místnosti pro personál, například sesterna či místnost pro sociální pracovníky. V plánu jsou i technické místnosti a skladové prostory.

V dalších patrech vzniknou jednolůžkové pokoje a jeden dvoulůžkový, doplněné vždy společenskou místností pro klienty a zázemím nezbytným pro personál. Za budovou bude umístěna terasa s novou zahradou osázenou okrasnými dřevinami a keři. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. Realizace by měla být ukončena v červnu 2020.

„Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě absentuje. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

V případě objektu na ulici Mostecká bude možné provést jeho komplexní rekonstrukci včetně přístavby tak, aby zde vznikl také domov pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Vznikne třípodlažní objekt s obytným podkrovím a kapacitou 15 lůžek. V přízemí objektu budou umístěny přijímací místnosti pro klienty s hygienickým boxem, pracovny, technická místnost s úklidem a také centrální hala se schodištěm a výtahem. Ve dvorní přístavbě budou z centrální chodby přístupné šatny zaměstnanců, sociální zařízení s místností pro úklid, prádelna, výdejna jídel s potřebným zázemím pro stravovací provoz a jídelna. Z jídelny bude umožněn vstup na terasu a do zahrady.

Dále zde bude umístěna rehabilitační a odpočinková místnost klientů. V dalších patrech budou vybudovány pokoje klientů včetně společných hygienických boxů a WC a nezbytné zázemí. V podkroví se budou nacházet technické místnosti a místnosti pro zaměstnance, například šatna, sprchový kout, WC, či denní místnost včetně kuchyňky. Náklady na realizaci projektu vyjdou na 55,5 mil. Kč, z nichž 31,5 mil. Kč pokryje dotace. Rekonstrukce bude ukončena v červnu 2020.

„I v tomto případě se nám podaří využít budovy, které jsou nyní ve velmi špatném technickém stavu, jako ubytovací kapacity. Budou navíc sloužit klientům, kterým v současné době ve městě chybí. Díky péči, která bude s bydlením spojená, pro ně bude služba znamenat nové možnosti. Věřím, že budoucnost ukáže, jak velký smysl podpora podobných projektů má,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast investic, dopravy, implementace evropských fondů a sociálních služeb Robert Kerndl.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...