Město opraví 30 bytů a nabídne je pro sociální bydlení

Brno, 31. ledna 2019 – Brněnští radní doporučili zastupitelstvu města schválit projekt rekonstrukce 30 bytů pro sociální bydlení. Jeho prostřednictvím se budou na různých lokalitách v městské části Brno-střed realizovat opravy vybraných bytů ve špatném technickém stavu, které budou následně začleněny do sociálního bytového fondu města. Díky programu vzniknou byty pro sociálně slabé, kteří navíc dostanou další podporu prostřednictvím sociálních služeb.

socialni byty

Byty byly poskytnuty městskou částí Brno-střed a nacházejí se na ulicích Bratislavská, Cejl, Koliště, Křídlovická, Plynárenská, Příční, Přízova, Rumiště, Stará, Špitálka a Václavská. Díky struktuře projektu tak nevznikne nevhodná koncentrace sociálních bytů v několika málo bytových domech. Projekt řeší bytové jednotky, které jsou v současné době neobsazené, ale zatím jsou ve špatném technickém stavu.

Sociální bydlení počítá v projektu také s doprovodnou sociální službou, která nájemníkům zlepší život i v dalších oblastech. „Jsem ráda, že radní města Brna doporučili zastupitelům, aby se tomuto projektu nadále věnovali a umožnili jeho spuštění. Věřím, že bude úspěšný a klientům pomůže lépe se zapojit do života,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Díky pravidelné péči sociálního pracovníka se sníží sociální vyloučení klientů projektu. Stabilizuje se jejich finanční situace, zlepší vzdělávání dětí, zaměstnanost i přístup ke zdravotní péči. Spektrum osob, kterým bude možné sociální bydlení nabídnout, je navíc velmi široké. Nebude se jednat pouze o lidi bez domova, ale také o osoby v seniorském věku, mladé lidi opouštějící dětské domovy nebo domy na půli cesty, zdravotně postižené osoby v azylových domech a další.

„Chceme i nadále rozšiřovat spektrum těch, kteří na bydlení s podobnými službami dosáhnou. Pomoci chceme jak lidem, kteří musejí spát na ulici, tak i seniorům, matkám či otcům s dětmi nebo třeba lidem, kteří opustí zdravotnické zařízení. Díky tomu zasáhneme větší cílovou skupinu, snažíme se o nabízení sociálních služeb co největšímu počtu lidí,“ vysvětlil náměstek primátorky pro oblast investic, dopravy, implementace evropských fondů a sociálních služeb Robert Kerndl.

Celkové náklady na realizaci projektu činí 29 mil. Kč, z čehož dotace z Integrovaného regionálního operačního programu by měla pokrýt 26 mil. Kč. Sociální bydlení v takto upravených bytech bude poskytováno formou pronájmu po dobu následujících 20 let.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...