Brněnskému letišti loni přibylo přes 50 tisíc pasažérů

Brno, 21. ledna 2018 - Přízeň cestujících mezinárodního letiště Brno-Tuřany stále narůstá. V loňském roce jím prošlo více než 470 tisíc lidí, zatímco o rok dříve to bylo necelých 418 tisíc lidí. Meziroční nárůst odbavených cestujících tak činí přes padesát tisíc osob.

brno letiste letadlo pristavajici

Poptávka se zvýšila především o lety do prázdninových destinací. V letní sezoně prošlo letištěm více než 260 tisíc cestujících. „Téměř 100 tisíc z nich využilo letů do Řecka, které patří každoročně mezi nejoblíbenější. Zhruba o polovinu méně pasažérů cestovalo do Bulharska a přes 30 tisíc lidí si loni obsadilo lety do Egypta. Významný podíl na cestovatelských statistikách ale zaznamenalo také Turecko, Španělsko a Tunis. Přepraveno bylo také 3 tisíce tun zavazadel,“ uvedla mluvčí brněnského letiště Kateřina Pichalová.

Jako úspěšný lze loňský rok hodnotit i v oblasti pravidelné letecké dopravy. Za velký úspěch se dá považovat především stále se zvyšující zájem o lety mezi Brnem a Mnichovem. „V roce 2017 jsme na těchto letech odbavili zhruba 19 tisíc cestujících. Ve srovnání s rokem 2016 se jedná o 62% nárůst. A díky výhodnějším časům odletů z Brna už v 19:00 hodin by jejich počet mohl ještě významně narůstat. Lidé díky tomu stíhají v Mnichově přestoupit na další vlnu odletů,“ upozornila Pichalová.

Stejně jako v předchozích letech byl i v roce 2017 největší zájem, pokud jde o pravidelné linky, o lety do Londýna. Zhruba dvouhodinový let mezi Brnem a letištěm Stansted, kam společnost Ryanair vypravuje v zimní sezóně 5 a v létě pak 7 letů týdně z jižní Moravy, v průběhu roku 2017 vyzkoušelo přibližně 108 tisíc cestujících. Na letech společnosti Wizzair bylo loni odbaveno dalších 48 tisíc cestujících.

V roce 2017 brněnské letiště zaznamenalo něco přes 44 tisíc pohybů všech letadel. Co se týče nákladu, celkově bylo odbaveno 3 700 tun zboží v pravidelné i nepravidelné letecké dopravě.

„Loňský rok se dá považovat za úspěšný a odhady pro ten letošní jsou také optimistické. Probíhají jednání o rozšíření nabídky leteckých spojení o pět nových pravidelných linek a dvě letní sezonní spojení. Uvažují se lety do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu, Lvova s celoročním provozem a v období červen až září také do Splitu a Dubrovníku,“ uzavřela Pichalová s tím, že přepravu by měl zajistit letecký dopravce BLUE AIR letadlem Boeing 737-500 s kapacitou 126 míst.


Související články: