Brno podpoří vývoj umělé inteligence pomáhající lékařům s dokumentací

Brno, 1. prosince 2017- Brno přispěje 1,1 milionu korun na vývoj nástroje, který za pomoci umělé inteligence ulehčí každodenní práci lékařům. Bude umět zpracovávat miliony zdravotních záznamů v reálném čase.

robot umela inteligence

Zdravotnická zařízení díky nástrojiušetří náklady za neefeketivní léčbu založenou na neúplných informacích a lékařům ubude zatěžující administrativy. Firma Provisio získala peníze z grantu SME Instrument Brno určeného inovativním společnostem, které přicházejí na trh s přelomovými technologiemi.

Autoři vyvíjí software dva roky, z toho většinu času společně s lékaři, se kterými jej přímo testují. Je k dispozici v 19 jazykových mutacích. „Jedinou bariérou, kterou potřebujeme překonat, je počáteční nedůvěra zdravotnického personálu ke strojové analýze zdravotní dokumentace. Přitom stroje mají statisticky menší chybovost než lidé. Předčí lidskou bytost v rychlosti, přesnosti a stojí nemocnice nižší náklady. Naším cílem je umožnit lékařům především léčit a podpůrné procesy ve zdravotnictví efektivně řídit pomocí systémů umělé inteligence, tedy našeho nástroje HarveyX,“ uvádí ředitel společnosti Provisio Martin Wagner.

Oč se přesně jedná? Zdravotnická zařízení produkují obrovský počet dat spojených s poskytovanou péčí.Jedná se o pacientovu rodinnou a osobní anamnézu, popis léčby, užívané léky nebo výsledky v minulosti zvolených léčebných postupů. Osmdesát procent těchto dat je pořizováno v nestrukturované podobě lékařem, tedy textovým popisem. Lékaři v současné době musí nefektivně pročítat někdy i desítky stran chorobopisů, aby si udělali ucelený názor na stav pacienta. HarveyX reaguje na poptávku po snadném automatizovaném řešení, které by tuto práci dělalo za ně.

„Projekt řeší problematiku, která může mít velký dopad na každého z nás. S dostatkem relevantních informací budou moci lékaři stanovit úspěšnější léčbu, ať už se bude týkat jakýkoliv zdravotních problémů. Jejich postup pak má šanci být nejen účinnější, ale i levnější. Vzhledem k tomu, že podobný problém řeší většina světových nemocnic, jedná se o slibný trh. Produkt má tedy naději být i komerčně velmi úspěšný,“ popisuje potenciál projektu ředitel JIC Petr Chládek.

Peníze od Brna pomůžou do stávajícího řešení zavést prvky umělé inteligence, které celý systém zpřesní, zvýší rychlost vývoje a umožní produktu efektivní vstup na zahraniční trhy EU. „Projekt získal vysoké hodnocení od nezávislých hodnotitelů Evropské komise. Na finance přímo z Evropské unie, které jsou určené podobným inovacím, ale nedosáhl. Proto jsem rád, že se podařilo v rámci dlouhodobě podporovaného a z městského rozpočtu financovaného projektu SME Instrument Brno vyčlenit peníze, které pomůžou podobným nápadům dostat se na trh. Z úspěchu podobných firem pak v podobě pracovních míst i zaplacených daní čerpá celý region,“ doplňuje náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacer, který má projekty spojené s inovacemi na starosti. Dosud město Brno takto podpořilo celkem čtyři firmy.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...