Potlačili fašistický převrat, čin vojáků připomene pamětní deska

Brno, 7. září 2017 - Hrdinství vojáků 43. pěšího pluku, kteří v noci z 21. na 22. ledna 1933 úspěšně potlačili pokus o fašistický převrat, bude připomínat pamětní deska u hlavního vchodu do Svatoplukových kasáren v Brně Židenicích.

Zidenice kasarna 30leta 05

Slavnostní odhalení se uskuteční 13. září v 17 hodin u příležitosti 97. výročí vzniku Pěšího pluku 43, pietní akt doplní slavnostní nástup vojáků v dobových uniformách a výstava historické techniky. O to, aby tzv. „židenický puč“ nezůstal zapomenut, se postarali iniciátoři projektu z Klubu vojenské historie 43.pěšího pluku a Československá obec legionářská Brno 1.

V noci z 21. na 22. ledna 1933 provedla skupina čítající 66 členů Národní obce fašistické (NOF) pokus o násilné převzetí kasáren, které se zapsalo do historie jako „židenický puč“. Během dvouhodinného incidentu se projevila obdivuhodná duchapřítomnost a chrabrost tamějších vojáků. Akce si vyžádala jednoho mrtvého a tři těžce raněné. V době přepadení bylo v kasárnách jen 350 nováčků. Dokázali však správně reagovat, fašisté zpanikařili a dali se na ústup.

Foto: MZA Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...