Park ve vnitrobloku Křídlovické a Zahradnické prošel zdařilou revitalizací

Brno, 29. června 2017 – Městská část Brno-střed dokončila revitalizaci parku v jednom z největších vnitrobloků na svém území. „Vnitrobloky vnímáme jako velice důležité místo, které přispívá ke komfortnímu životu místních obyvatel. Jedná se nejen o místo sousedského setkávání, ale i o oázu zeleně, která v těchto parných dnech v centru města mnohdy chybí,“ uvedla důvody pro revitalizaci místostarostka městské části Jasna Flamiková.

park kridlovickA

Návštěvníky potěší například nový mobiliář ve formě laviček, odpadkových košů, veřejného grilu s posezením, fitness prvků nebo pítek pro lidi i zvířata. Děti ocení mimo jiné dráhu na kola či kolečkové brusle či hřiště na míčové hry s umělým povrchem, pro dospělé vznikl plácek pro pétanque nebo vyhrazené místo pro pikniky na trávě. Autorka projektu, architektka Eva Wagnerová, myslela i na drobnosti, díky tomu vzniklo třeba zimoviště pro ježky nebo budky pro ptáky.

Komplexně se opravily parkové cesty a revitalizována byla i část travnatých ploch. Zkrátka nepřijdou ani majitelé psů, v parku naleznou dva výběhy pro svoje mazlíčky s rozdělením na menší a vetší plemena. O vybavení výběhů prvky agility pak rozhodovali sami občané v anketě. Na přání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity došlo ke zpřístupnění vnitrobloku skrze areál fakulty, aby jej mohli ve chvílích volna využívat i studenti a pracovníci fakulty.

„Celý projekt byl od počátku ukázkově projednáván s veřejností. Jsou to totiž zdejší obyvatelé, kteří znají přednosti i nedostatky tohoto prostoru. Nejdříve jsme proto sbírali podněty, poté následovaly veřejné diskuse nad výběrem varianty, kterých se zúčastnilo okolo 60 lidí. Lidem jsme vyhověli například v tom, že se vnitroblok bude na noc uzamykat jako ochrana před vandaly,“ dodala místostarostka Flamiková.

Velká péče byla věnována především zeleni. Úpravou řezem prošlo 47 kusů stávajících dřevin, vysazeno bylo celkem 19 pnoucích dřevin (vč. 6 ks vinné révy), 610 kusů trvalek (např. narcisy, tulipány), 48 kusů stromů (lípy, javory, magnólie, okrasné třešně, vč. 6 ks staré odrůdy jabloní Strymka) anebo 862 kusů keřů (např. habry, ale i rybíz, ostružina, maliník).

„Celkem tak bylo vysazeno přes 1500 kusů nové zeleně, což je opravdu impozantní číslo,“ podotkla místostarostka Flamiková. Úprava parku ve vnitrobloku stála 9,3 milionu Kč, přičemž Magistrát města Brna přispěl částkou 5,45 milionu Kč.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...