Čekání je u konce. Královopolské tunely za 7 miliard dnes zahájí provoz

Brno, 31. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Brno v pátek otevře svou nejvýznamnější dopravní stavbu v moderní historii. Královopolské tunely za bezmála sedm miliard korun hlídají již od čtvrtka posílené hlídky městské policie, klíčovou stavbu velkého městského okruhu totiž doprovázely od samého začátku protesty části veřejnosti.

dobrovskeho_tunely

Královopolský tunel má zásadně ulevit dopravě v centru jihomoravské metropole. Někteří občanští aktivisté ale tvrdí, že rozsáhlé inženýrské dílo je zbytečně předimenzované a předražené. Části odpůrců se také podařilo předloni u soudu těsně před dokončením tunelu jeho stavbu na rok zablokovat. Aktivisté totiž kromě jiného uspěli se stížností na nadměrnou hlučnost v části stavby - projektanti pak museli dílo mírně upravit.

Ruch panující v okolí tunelů neustal ani v posledních chvílích před jejich uvedením do provozu. V úterý se u jednoho z tubusů poprali dělníci se zástupcem Ředitelství silnic a dálnic, který přišel jejich práci potají zkontrolovat. Roztržku mezi aktéry nyní řeší dokonce policie.

Královopolský tunel má však v Brně zřejmě daleko více příznivců než odpůrců. Dva měsíce před dokončením jej při dnu otevřených dveří přišlo navštívit 17 tisíc lidí. "Dokončení tunelů vítám. Zásadně mi zkrátí cestu přes město a zároveň o hodně odlehčí od provozu naší ulici," řekla Zuzana Artimová, která bydlí v dopravou zahlcené Reissigově ulici uprostřed Králova Pole.

Rozsáhlé inženýrské dílo na pomezí Králova Pole a Žabovřesk je veřejnosti známé spíše pod názvem Dobrovského tunely. Spojuje velké, lidnaté a tradiční městské čtvrti. Tunel má dva tubusy. První je dlouhý 1 237 metrů a vede pod Dobrovského ulicí. Druhý tunel má 1 258 metrů a leží o sedm desítek metrů jižněji.

Územní rozhodnutí pro stavbu tunelů získal investor již v roce 2002. Ředitelství silnic a dálnic, které projekt financovalo, spustilo práce o čtyři roky později. Původně se po trase mělo jezdit již loni v prosinci, aktivisté ale dokázali stavbu zdržet.

Kromě Královopolského tunelu se v pátek otevřou v Brně pro plný provoz i mimoúrovňová křižovatka, které se přezdívá Svitavská radiála a část Žabovřesky-mosty. "Cena všech tří staveb je bez daně z přidané hodnoty přibližně osm miliard korun," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

První auta projedou tunely v pátek hodinu před polednem. Krátce předtím se uskuteční slavnostní otevření díla, účastní se jej politické špičky města i kraje.

Živo v okolí tunelů je však již v předvečer jejich otevření. "Strážníci už museli poučit trojici řidičů, která nerespektovala dopravní značení a porušila zákaz vjezdu na dokončované silnice," řekla ve čtvrtek mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková. Vzhledem k rozsáhlosti stavby by podle ní měli řidiči pozorně sledovat dopravní značení nejen s ohledem na dopravní předpisy, ale také na správné řazení do odbočovacích pruhů.

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...