Vila Tugendhat se představila v Helsinkách

Brno, 21- srpna 2012 - Ve dnech 7.–10. srpna 2012 se konala v pořadí již 12. mezinárodní konference DOCOMOMO ve finských Helsinkách-Espoo. V zemi sofistikované architektury Alvara Aalta, Eliela Saarinena, manželů Sirenových a výjimečného severského designu Eera Arnia byla prezentována vila Tugendhat po své obnově. Kongresu DOCOMOMO se zúčastnilo cca 200 delegátů z 59 států světa – expertů na ochranu a rekonstrukci památek moderní architektury.

vila-tugendhat

Motto finské konference „Přežití moderny: od kávového šálku k územnímu plánu" předznamenalo široký program přednáškových cyklů ve 3 paralelních sekcích. Vile Tugendhat byl věnován kulatý diskusní stůl. Bohatá návštěvnost světových specialistů v auditoriu anoncovala enormní zájem. O významu vily, její vzorové památkové obnově hovořili v úvodních prezentacích Iveta Černá, Ivo Hammer, Vladimír Šlapeta, Wessel de Jonge, Alex Dill a John Allan. Prezentaci moderovala Ana Tostoes, prezidentka DOCOMOMO International. Téma Tugendhat zcela překročilo rámec diskusního kulatého stolu a bylo skloňováno jako výjimečný počin i v obsahu příspěvků dalších přednášejících.

V závěrečné řeči prof. Mart Kalm z Tallinu znovu vyzdvihl akci obnovy vily Tugendhat jako celosvětově příkladnou a jako velký počin v oblasti české stavební kultury.

„Helsinská konference byla velkou satisfakcí a pochvalou všem, kdo se na opravě vily Tugendhat podíleli. Příjemné zjištění, že dům je pro světovou odbornou veřejnost pojmem velmi známým a populárním, vyvolává hrdost, ale je pro nás i zavazující skutečností. Věřím, že s podobným úspěchem se setká také říjnová prezentace vily Tugendhat v New Yorku,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Česká republika patří k zakládajícím zemím mezinárodní organizace DOCOMOMO (DOcumentation and COnservation of Buildings Sites and Neighbourds of MOdern MOvement ) a je aktivně činná i v jejích komisích specialistů již od založení v roce 1990. V DOCOMOMO International je v současné době činných 65 pracovních skupin z celého světa a multiprofesní předmět zájmu je zaměřen na architekturu 20. století. Česká republika a zejména pak město Brno, se svou tradicí vysoce kvalitní funkcionalistické architektury, zaujímá ve struktuře této organizace výsostné postavení.

V těchto dnech je zároveň uzavírána nominace Světového památkového Fondu a firmy Knoll na cenu za mimořádný počin v oblasti moderní architektury v uplynulém roce Modernism Prize. Ze strany DOCOMOMO International bylo doporučeno, aby se vila Tugendhat o tuto cenu ucházela. Před několika hodinami byl dokončen nominační materiál, který byl podpořen Mezinárodní radou pro památky a sídla ICOMOS ČR a odeslán hodnoticí komisi do New Yorku.

Další ambicí vily Tugendhat je rovněž kandidatura na cenu Europa Nostra, která je jakýmsi „oskarem architektury" za mimořádný stavební, konzervátorský a restaurátorský počin v Evropě. Webové stránky vily Tugendhat byly vybrány do trvalé registrace Národní knihovny jako vzorový materiál a byly zařazeny do katalogu České Národní bibliografie.

Putovní výstava s přednáškovým cyklem byla v letošním roce již také přivítána v Chicagu (Konzulát ČR a Crown Hall IIT) a Londýně (RIBA – Královský Institut britských architektů) a v říjnu bude vila Tugendhat prezentována v New Yorku. O výstavu projevila zájem i Barcelona a Rotterdam.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...