Havárie čističky vod ve Veverské Bitýšce život ve Svratce příliš nepoznamenala

Veverská Bitýška, 20. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Aktuální kontrolní odběry vzorků vody provedené pracovníky Povodí Moravy po úniku kalů z rekonstruované čistírny odpadních vod ve Veverské Bitýšce neprokázaly znečištění Brněnské přehrady ani úhyn vodních živočochů ve Svratce. V pondělí to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

havarie-cov-veverska-bityska

Nezjištěné množství čistírenských kalů z rekonstruované čističky odpadních vod ve Veverské Bítýšce uniklo do jednoho z ramen řeky Svratky v úrovni jezu Tejkalova mlýna v úterý. Část kalů se nahromadila přímo u ústí čistírny do bočního ramene Svratky, část se rozprostřela na hladině a šířila se dolů po toku. "Nezjistili jsme úhyn ryb ani jiných vodních živočichů," konstatovala mluvčí Povodí Moravy.

Hasiči instalovali na místě norné stěny a postup kalů zastavili. Podle vzorků, které odebrali pracovníci Povodí Moravy, bylo ve slepém rameni Svratky naměřeno větší množství organického znečištění, zejména fosforu. "Na konci slepého ramene byly hodnoty už nižší, fosfor tam však stále ještě více než třikrát překračoval normy. Obsah rozpuštěného kyslíku byl nižší než v samotné Svratce, nebyl ale na nebezpečné úrovni," upřesnila Tomíčková.

V dalších měřených úsecích po proudu Svratky už nebylo znečištění patrné, podle mluvčí Povodí Moravy se dá proto předpokládat, že nebezpečné látky do Brněnské přehrady neunikly.

Jiří Nováček, foto: Povodí Moravy,

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...