Svratka v Bystrci i Rakovecká zátoka a Kozí Horka získají nová opevnění břehů

Brno, 8. května 2012 - Opravy břehového opevnění, dlažeb a schodů čekají postupně letos i v příštím roce nejen břehy řeky Svratky v Brně-Bystrci, ale i Brněnské přehrady v lokalitách Rakovecká zátoka a Kozí Horka. Účelem je stabilizace koryta řeky na původní parametry a pro očekávané rekreanty na nádrži také umožnění pohodlnějšího přístupu do vody.

brnenska-prehrada-lod-kt

Státní podnik Povodí Moravy dokončuje opravy dlažby a schodů na obou březích řeky Svratky v brněnské městské části Bystrc. V úseku mezi lávkou pro pěší do ZOO a tramvajovým mostem stavebníci postupně doplnili kamenné opevnění svahu kvůli stabilitě dlažeb, očistili a znovu použili kameny z porušené dlažby a její zbývající plochu včetně schodů přespárovali. „Účelem stavby je opětovná stabilizace koryta na původní parametry tak, aby nevznikaly břehové nátrže,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Délka oprav na pravém břehu je téměř 52 metrů, na levém pak 97 metrů za necelé dva miliony korun. Dodavatelská firma se musela vypořádat s exponovaným územím o velkém množství zařízení, sítí a vedení. Nesměla nijak poškodit stromy ani dřevěné plastiky, umístěné poblíž břehu řeky.  „Definitivnímu ukončení stavby zatím brání kolísání hladin kvůli manipulacím na nádržích Vír a následně v Brně,“ doplnil ředitel závodu Dyje (Povodí Moravy, s.p.) Jan Moronga.

Opravy schodů a břehového opevnění se zčásti už letos na podzim dočká také Rakovecká zátoka na Brněnské přehradě.  Stavbaři tak například rozeberou poškozená schodiště, která rozšíří a místo osmi schodů ponechají jen pět. Nové vstupy do vody budou širší a bezpečnější. Pod schody pak zachovají panely s mírným spádem do vody a rozebrané opevnění zase vrátí do zhutněného štěrkového lože s geotextilií.

Pravděpodobně v roce 2013 pak ve druhé etapě naváže oprava opevnění z betonových L-profilů v délce 50 metrů a zatravňovacích panelů na Kozí Horce. V úseku před půjčovnou loděk se místy urovnají betonové panely, za ní pak zůstanou dvě schodiště a v místech chybějících betonových panelů dostanou břehy opevnění kamenným záhozem. „Všechny jmenované stavby lze však provádět jen při snížené hladině v nádrži. Tedy zejména na podzim a v zimě,“ uzavřel Radim Světlík s tím, že hrubý odhad nákladů na obě přehradní akce činí čtyři až pět milionů korun.

Na Brněnské přehradě zahájil státní podnik povodí Moravy  ve čtvrtek 12. dubna po zimní přestávce poslední oficiální sezónu projektu čištění nádrže od sinic. Potápěči tak začali  narovnávat 15 sklopených aeračních věží, které jsou jedním ze základních pilířů celé akce. Přípravou také projde zařízení pro dávkování síranu železitého do vody na přítoku, které bude na stejném místě jako v předchozích letech, tedy nad silničním mostem mezi Veverskou Bítýškou a Chudčicemi. Obě základní opatření spustil správce nádrže 1. května před letní sezónou.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...