Z čističky unikly do Svratky nebezpečné kaly. Ohrožena byla i voda v přehradě

Praha/Brno, 15. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Do řeky Svratky v noci na středu unikly nebezpečné látky z čističky ve Veverské Bítýšky, ohrožená byla Brněnská přehrada. Informace potvrdil operační důstojník brněnských hasičů David Staněk. "Kaly vytekly do postranního slepého kanálu Svratky," upřesnil Staněk. Přivolaní hasiči vystavěli nornou stěnu, aby nečistoty nemohly plout dále po proudu. "Potom jsme speciálním čerpadlem začali odčerpávat kaly z hladiny," popsal postup operační důstojník.

prehrada_znecisteni

Podle jeho slov bylo nutné odsát osm kubických metrů nečistot. "Patrně vznikla v čistírně odpadních vod technická závada," dodal Staněk s tím, že se přesná příčina ekologické havárie vyšetřuje. Únik nečistot v opravovaném objektu zřejmě totiž začal již v noci na středu, ale hasiči byli přivoláni k havárii až po poledni.

Pracovníci Povodí Moravy zvažovali, zda bude nutné vytvořit ještě nějaká další preventivní opatření. "Nakonec však nebylo nutné cokoli řešit, hasiči nečistoty odstranili," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Z jejího vyjádření vyplývá, že ryby ani jiní živočichové neuhynuli a Brněnská přehrada nebyla zasažena. "Odebrali jsme vzorky znečištění a předali je k analýze," poznamenala mluvčí. Celý případ si převzal Vodoprávní úřad, na jehož rozhodnutí je udělení případných sankcí.

Jan Šrámek, foto: Povodí Moravy 

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...