Voda na Brněnské přehradě je na prahu sezony koupání kvalitní

Brno, 15. června 2012 (MEDIAFAX) - Podle posledních červnových rozborů měření před začátkem plné koupací sezony je v Brněnské přehradě výskyt sinic hluboko pod hygienickou normou. V pátek to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Zatímco hygienické hranice pro zákaz koupání uvádějí, že obsah sinic v jednom mililitru vody nesmí překročit sto tisíc buněk, v Brněnské nádrži jsou nyní pouze jeden až dva tisíce buněk sinic na jeden mililitr vody.

"Na čistotu vody má velký vliv provzdušňování hladiny věžemi, které jsme letos zahájili od prvního května. Koncentrace kyslíku metr nade dnem je teď v červnu jedenáct miligramů na litr vody," upřesnil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Situace je příznivá, protože sinice, které u dna žijí potřebují vodu téměř bez kyslíku, tedy s obsahem méně než dvou miligramů plynu v litru vody.

V květnu rovněž začali vodohospodáři do přehrady dávkovat i síran železitý, který na přítoku sráží fosfor. Podle vodohospodáře Jana Morongy přiteče ročně do Brněnské přehrady 34 tun fosforu, z čehož více než 70 procent má původ na posledních třinácti kilometrech řeky Svratky. Neškodný síran železitý ale fosfor vysráží a hlavní živina pro sinice se tak do nádrže dostane jen v minimálním množství.

Největším dodavatelem fosforu do řeky a tím i Brněnské přehrady stále podle vodohospodářů zůstávají Nové Město na Moravě, Bystřice pod Pernštejnem a Velká Bíteš.

Mezi další opatření, které má pomoci udržet hlavní rekreační zónu pro Brňany přitažlivou, patří i úpravy rybí obsádky. Vodohospodáři spolu s rybáři regulují v přehradě množství takzvaných bílých ryb. Z vody tak lové cejny, cejnky a plotice a nahrazují je dravými štikami nebo candáty.

Podle mluvčí Tomíčkové má Povodí Moravy v záloze i další opatření, kterými by kvalitu vody udrželo. "Připravujeme stavbu sedimentačních nádrží, které mají na přítoku zadržet nánosy plné živin a v případě zvýšeného výskytu sinic je připravena i speciální loď na sběr biomasy přímo z vodní hladiny," upřesnila mluvčí.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN