Slovenský ministr před 20 lety uvažoval o náletu na Brno

Bratislava, 3. června 2012 (MEDIAFAX) - Ministr slovenské vlády v roce 1992 začal na jejím zasedání uvažovat, jak odpovědět na případný český nálet na Bratislavu. Píše to ve svých vzpomínkách na dělení společného státu Čechů a Slováků Martin Porubjak, který byl před dvaceti lety místopředsedou slovenské vlády. Vzpomínky vycházejí v příloze deníku Sme.

bombarder-pilot

Porubjak v nich píše, že na jaře při zasedání vlády ztratil nervy. Bylo to poté, co si vzal slovo ministr vnitra Ladislav Pittner. Ministr upozornil na „nevýhodné“ rozmístění slovenského letectva. Fakticky přitom tehdy existovalo pouze letectvo československé.

Mezinárodní smlouva o neutralitě Rakouska nedovoluje Slovákům umístit vojenské letectvo u rakouských hranic, upozorňoval Pittner. A tak nejbližší základna letectva byla až ve Sliači.

Porubjak ve vzpomínkách píše: „Kdyby - pokračoval ministr Pittner - české letectvo bombardovalo Bratislavu, doletělo by nad ni dřív, než naše letectvo nad Brno! Nato ministr uvedl přesnou kalkulaci v minutách!“

„Tak tohle mě, polovičního ogara z Valašska, zvedlo z vládního křesla! Vyskočil jsem a začal na něj křičet, co to tady blábolí, jak vůbec může takové nesmysly vypustit z úst!“ vzpomíná Porubjak.

Slovenský premiér Ján Čarnogurský, který seděl po jeho levici, ho chytil za ruku a nabádal: „Jen klid.“

„Měl jsem pověst klidného vyrovnaného člověka. V tu chvíli jsem ale musel vypadat jako zuřivec. Já si ale hned představil, jak slovenské bomby dopadají na brněnský Petrov,“ píše Porubjak.

Čarnogurský rychle tento bod jednání ukončil. „Tím se také skončilo ‚strategické‘ vystoupení ministra vnitra,“ píše Porubjak.

Pavel Jégl

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...