Brno chce opravit Janáčkovo divadlo a zároveň zachovat elitní soubor opery

Brno, 13. října 2011 (MEDIAFAX) - Statutární město Brno nehodlá trvale uzavřít provoz Janáčkova divadla. Ve čtvrtek to řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) v reakci na protesty umělců, že s tím spojené plánované zhruba sedmiměsíční dočasné rozpuštění souboru opery jejich špičkové těleso nenávratně poškodí. "Plánované rekonstrukce, které probíhají v budově Janáčkova divadla již mnoho let, nelze provádět pouze v době divadelních prázdnin," řekl Onderka.

Onderka-Roman-zdroj-www.romanonderka.cz-03

Rekonstrukce se podle něj až dosud vždy dařily plánovat a rozfázovat tak, aby zapadaly do období divadelních prázdnin. "Dočasné uzavření divadla v důsledku rozsáhlých oprav plánujeme již pět let. Teď nastala doba, kdy můžeme postup prací posunout rychleji vpřed," řekl primátor. Dodal, že přerušení provozu Janáčkova divadla ovšem dosud neschválilo zastupitelstvo. "V jednání jsou ještě další možnosti, jak situaci řešit," naznačil ve čtvrtek bez bližšího upřesnění Onderka.

Dočasné rozpuštění operního souboru, který považují hudební odborníci za jeden z nejlepších v zemi, by přitom pomohlo brněnskému Národnímu divadlu pomoci splnit nařízení magistrátu ušetřit příští rok pětinu výdajů. Připravovaný městský rozpočet má být totiž příští rok chudší asi o desetinu, což v penězích znamená přibližně 1,5 miliardy korun.

Brněnské Národní divadlo, pod který operní soubor Janáčkova divadla patří, přitom propustí k poslednímu dni letošního roku 51 ze svých 610 zaměstnanců. "O místa přijdou především kostymérky, dekoratéři, technici a lidé z dělnických profesí," řekla mluvčí divadla Šárka Motalová. "Propuštění zaměstnanců divadla souvisí s úspornou kúrou, kterou naordinoval od nového roku svým příspěvkovým organizacím brněnský magistrát," přiznala Motalová.

"Dostali jsme za úkol ušetřit dvacet procent rozpočtu, to znamená skoro dvaačtyřicet milionů korun," řekla mluvčí divadla. Dodala, že propuštěním 51 lidí ušetří Národní divadlo ročně 12 milionů korun. Další úspory ale musí management hledat jinde. Kde, to však zatím není podle Motalové zcela jasné.

Podle Onderky bude městská rada o dočasném uzavření Janáčkova divadla kvůli opravám do konce roku ještě jednat. Téma je totiž podle něj úzce provázáno s přípravou a schvalováním rozpočtu města Brna na rok 2012.

S dočasným uzavřením divadla počítá i koaliční ODS. "Provedení zásadní rekonstrukce inženýrských sítí je nevyhnutelným a logickým článkem celé akce. Neznamená zrušení operního souboru a opery v Brně obecně," řekla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS), která má v Brně na starosti kulturu.

Město Brno podle Onderky letos vydalo na kulturu 9,1 procenta rozpočtu, což znamená v absolutních číslech 981 milionů korun. Primátor v této souvislosti připomněl, že od roku 1965 kdy město Janáčkovo divadlo otevřelo, zahájili dělníci první významnější rekonstrukce budovy až po pětatřiceti letech. "Dosavadní investice města do celkového dokončení rekonstrukce a dobudování komplexu Janáčkova divadla jsou přitom již 509 milionů korun," řekl primátor.

Jiří Nováček, foto: romanonderka.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...