Ostatky akademiků z Nikaraguy mají do Česka přiletět ve středu

Praha, 11. října 2011 (MEDIAFAX) - Těla tří tragicky zesnulých akademiků Mendelovy univerzity v Brně už odletěla z Nikaraguy a do České republiky by měla dorazit ve středu. V úterý to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Ostatky byly odeslány z nikaragujské Managuy, jde o dvě těla a jednu schránku s popelem," řekl Kolář. Převoz pro rodinu zajišťuje pohřební služba, nikoliv ministerstvo. "Podle harmonogramu mají těla do Česka dorazit ve středu," dodal Kolář bez dalších podrobností. Nikaragujská strana přitom téměř dva týdny převozu bránila.

Mendelova-univerzita-01

V úterý odpoledne přijede do Prahy k jednání na ministerstvu zahraničí rektor Mendelovy univerzity Jaroslav Hlušek. "Co přesně chce pan rektor projednávat, to vám neřeknu, záleží to na něm," připojil mluvčí ministerstva, podle něj je ale důležité sjednotit roztříštěnou komunikaci události. Mendelova univerzita uvalila na celou kauzu na přání rodiny až do odvolání informační embargo.

Proděkan agronomické fakulty Libor Severa, odborný asistent ústavu lesnické botaniky Zdeněk Hrubý a odborný asistent v ústavu managementu Tomáš Kotrba nepřežili ve středu 28. září srážku jejich expediční dodávky s kamionem. Tragická nehoda se stala na silnici, která vede z nikaragujského hlavního města Managuy do přístavu León.

Moravští vědci se vraceli z exkurze v chovné stanici krevet a jejich auto se čelně srazilo s protijedoucím kamionem. Nikaragujská média uvedla, že třiašedesátiletého řidiče nákladního auta tamní policie zatkla a poslala do vazby. Z vyšetřování údajně vyplývá, že jel příliš rychle a nezvládl řízení.

Tým 19 vědců a studentů z brněnské Mendelovy univerzity pracoval v Nikaragui na vybudování vzorového tropického statku a univerzitního kampusu od května.

Rodina a akademická obec se s tragicky zesnulými rozloučila během pondělního pietního aktu, během kterého přítomní drželi minutu ticha, zazněla také státní hymna.

Jan Kálal, Lenka Horáková, foto: archiv Mendelova univerzita

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...