Bezpečnostní rada kraje: Napětí mezi Romy a ostatními na jižní Moravě není

Brno, 13. září 2011 (MEDIAFAX) - Eskalace napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem na jižní Moravě nehrozí. Po zasedání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje to v úterý řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Hasek-Michal-KT-01

"Vyžádal jsem si od krajského ředitelství policie informace, zda jsou zde některé lokality, kde by se mohly do budoucna odehrát obdobné nepokoje jako nyní ve Šluknovském výběžku. Žádné akutní nebezpečí v tomto slova smyslu na jižní Moravě nevidíme, ani riziko toho, že by se zde v krátké době něco podobného objevilo," prohlásil Hašek.

Úřady budou nicméně dlouhodobě sledovat místa, kde by se mohly postupně nahromadit jevy, které předcházely eskalaci ve Šluknovském výběžku. "Myslím si, že tímto způsobem budou postupovat i další regiony České republiky," řekl Hašek.

Jihomoravský kraj chce mít podle něj do budoucna přehled o možných rizikových místech. "Budeme chtít jednat na bázi kraj – místní samosprávy – ministerstvo vnitra, potažmo vláda o preventivních opatřeních," řekl hejtman. Krajský úřad chce podle Haška spolupracovat s místními samosprávami tam, kde by docházelo k excesům, které by byly podobné těm, jaké zažil Šluknovský výběžek.

Větší počet romských obyvatel na jižní Moravě se koncentruje především do Brna, Břeclavi a Hodonína. V těchto městech a jejich okolí zároveň policisté registrují skupinky extremistů, kteří se vůči menšinovým Romům čas od času vymezují.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: