Nejvyšší správní soud musí otevřít 66 stížností na exekutory

Brno, 11. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší správní soud bude muset projednat 66 kárných řízení, která převzal po změně zákona za poslední dva roky od Exekutorské komory České republiky. Ve čtvrtek to uvedla pracovnice tiskového oddělení NSS Sylva Dostálová.

 

Kladivko3

Podle Dostálové o tom rozhodl Ústavní soud, když ve středu zamítl návrh Nejvyššího správního soudu na zrušení přechodných ustanovení k zákonu, které přesouvá kárná řízení exekutorů od jejich profesní komory k Nejvyššímu správnímu soudu.

 

Ústavní soud argumentoval mimo jiné tím, že právě pouze vysoce kvalifikovaný senát Nejvyššího správního soudu zajistí spravedlivé i nezávislé posouzení všech případů exekutorů bez ohledu na to, v jakém stádiu mu byly postoupeny. Pro Nejvyšší správní soud to znamená, že musí projednat od počátku všechna neskončená kárná řízení, která v roce 2009 převzal od kárné komise Exekutorské komory České republiky. "V současné době to znamená projednat šestašedesát pozastavených věcí," řekla Dostálová.

Nejvyšší správní soud řeší také kárné žaloby na soudce a státní zástupce. "Pokud je stejná právní úprava kárného procesu vhodná pro soudce a státní zástupce, nemůže být nevhodná pro exekutory," uvádí se také v nálezu Ústavního soudu.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...