Konec analogu se blíží, 200 tisíc Brňanů ještě nepřešlo na digitál

Brno, 13. dubna 2011 - V územní oblasti Brno se blíží definitivní vypnutí zemského analogového televizního vysílání. Dojde k němu v souladu s Technickým plánem přechodu (TPP) 30. 6. 2011. Podle průzkumů Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS) je však této oblasti kolem 220 000 lidí, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli a hrozí jim, že po vypnutí analogu přijdou o možnost televizi sledovat.

tv_sum250

„Apeluji na televizní diváky, aby přechod nenechávali na poslední chvíli. Digitální vysílání již dlouho běží a není důvod přechod odkládat,“ komentuje situaci předseda NKS Zdeněk Duspiva.

Průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS) byl zaměřen na informovanost občanů a jejich připravenost na blížící se ukončení zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Brno. K tomu dojde v souladu s Technickým plánem přechodu (TPP) 30. 6. 2011. Vypnuty budou vysílače velkého výkonu Brno – Kojál, Hodonín – Babí lom, Mikulov – Děvín, Svitavy – Kamenná Horka, Žďár nad Sázavou – Harusův kopec a řada menších vysílačů a dokrývačů.

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že 1 % domácností v územní oblasti Brno přijímají televizní vysílání přes internetový protokol (IPTV), 11 % televizní vysílání přes satelit (DVB-S), 44 % kabelovou televizi (DVB-C), 38 % zemské digitální vysílání (DVB-T) a 31 % končící zemské analogové televizní vysílání. Do těchto čísel se však promítají i kombinace několika různých způsobů příjmu v jedné domácnosti (proto celkový součet neodpovídá 100 %). Množství domácností, které jsou závislé pouze na končícím analogovém vysílání, je dle průzkumu 17 %. Územní oblast Brno celkem zahrnuje přibližně 1 300 000 obyvatel (Není zahrnuta územní oblast Brno – město, kde již k vypnutí analogu došlo). Přechod na digitální vysílání zde tedy stále ještě nevyřešilo kolem 220 000 lidí.Související články: