Tugendhat rozebrali na šroubky, opravy jdou do finále

Brno, 8. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Dělníci pracující na generální opravě vily Tugendhat začali zapravovat drážky v omítkách po vedení elektroinstalace a elektronického zabezpečovacího systému. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl primátor Roman Onderka (ČSSD) s tím, že rekonstrukce světoznámé vily pokračují zejména v jejím suterénu.

 

Tugendhat

Venku fasádníci odstraňují nepůvodní zapravení omítek po dozdívkách dodatečně proražených otvorů v 80. letech. Uvnitř pak dokončují restaurování původní kletované cementové omítky. "Rekonstrukce vily se pomalu a jistě blíží do závěrečné třetí třetiny. Doufám, že v příštím roce budeme moci vilu otevřít pro všechny návštěvníky města a opět se stanem magnetem turistického ruchu v Brně," poznamenal primátor.

Podl prvního náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) magistrát jako investor rekonstrukce vily Tugendhat spolupracuje s brněnským Unistavem a snaží se přispět ke zdárnému dokončení náročné stavby za 166 milionů korun. "Naším společným cílem, stejně jako zájmem mezinárodní odborné komise, která na památkovou obnovu dohlíží, je přiblížit novou podobu vily co nejvěrněji jejímu originálnímu vzhledu z počátku třicátých let," řekl.

Během dosavadních oprav podrobili stavbaři revizi konstrukce ocelových oken v bytě správce, očistili je a natřeli antikorozní barvou. Koncem března skončilo restaurování a repase částí nedemontovaného strojního zařízení výtahu na popel v prostoru kotelny. Průzkumem vnitřního prostoru vzduchotechniky pomocí kamerového robota přitom restaurátoři zjistili, že se v potrubí vzduchotechniky nacházejí dřevěné žaluzie - ty pak nechali převézt k odborné obnově.

Na konci března odstranili dělníci nepůvodní zasklení v jihozápadní stěně hlavního obytného prostoru. Restaurátoři pak začali s mechanickým čištěním ocelové rámové konstrukce velkoplošných oken, nyní drátěnými kartáči čistí ocelové nosné sloupy a vzduchotechnické potrubí v technickém podlaží.

Obkladači přímo na stavbě třídí dosavadní travertinové a pískovcové prvky a připravují je k převozu do restaurátorských dílen.

Práce probíhají i venku - dělníci především pokračují v kopání základové studně pod zahradní terasou. Na vstupní a horní terase odstranili řadu nepůvodních vrstev, tvořenou betonovou mazaninou, polystyrenem a asfaltovými pásy. Podél jihozápadního a jihovýchodního průčelí domu pak skončila montáž ocelového lešení pro následné práce na fasádě, na restaurování ocelové prosklené stěny a na markýzách.

Během dubna by měli dělníci pokračovat v montáži rozvodů zabezpečovacího systému a rozvodů ústředního vytápění.

Jiří Nováček, foto : www.tugendhat .eu

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...