Na náměstí Svobody vyrůstají nové hodiny

Nové hodiny uprostřed náměstí Svobody v Brně poprvé odbijí čas 18. září o půl jedenácté dopoledne. Dělníci již usadili poslední žulový díl. Ke slavnostnímu odhalení dojde za účasti primátora města Brna Romana Onderky, autorů hodinového stroje Oldřicha Rujbra, Petra Kameníka a dalších hostů.
Hodiny jsou v nadzemní části vysoké šest metrů, podzemní část sahá do hloubky více jak dvou metrů. Váží několik tun a skládají se z devíti částí, přičemž sedmá a osmá budou pohyblivé. Průměr v nejširší části hodin dosahuje 170 cm. Vyrobeny jsou z černé ušlechtilé žuly, která je vyleštěná tak dokonale, že se v hodinách bude zrcadlit život náměstí.
Hodiny budou každý den v 11 hodin připomínat Brňanům, že Brno bylo vždy hrdé a silné město, které díky odvaze a statečnosti svých obyvatel nebylo nikdy dobyto. Dle pověsti se postavilo v roce 1645 jako jediné na odpor švédským vojskům a díky tomu, že věžní hodiny odbily poledne o hodinu dřív, vydrželo město dlouhé obléhání a donutilo neúspěšné Švédy odtáhnout. Vzhledem k tomu, že mohla švédského generála Torstensona zabít jen koule odlitá za magického rituálu ze skla, budou útroby brněnských hodin ve tvaru obelisku skrývat skleněné kuličky v brněnských barvách – červené a bílé – vyrobené ve sklárně v Karlově na Žďársku. Kdo si na kuličku počká, odnese si z Brna suvenýr. Když kuličku nikdo nechytí, zahřmí a zmizí v propadlišti dějin.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...