Praktické tipy: Jak vyrazit do Afriky na vlastní pěst?

Brno, 9. února 2015 - Toužíte poznat skutečnou Afriku? Vydejte se do Afriky na vlastní pěst. Poradíme vám, na co se máte předem připravit, jak vypadá samotné cestování, kam byste se měli zaručeně podívat nebo na čem můžete ušetřit.

afrika outdoor trek na vlastni pest

Důvodů, proč cestovat na černý kontinent, existuje nespočet. V Africe se nachází nádherná neuvěřitelně rozmanitá krajina, bohatá příroda, žije tady velké množství exotických zvířat a barevné kmeny, nechybí zajímavá kultura, mnoho ojedinělých památek či pozůstatky dávných civilizací. Do Afriky můžete jet za slunečným počasím, objevovat krásné pláže, večer u ohně pozorovat rudý západ slunce, poslouchat dokonalý orchestr africké divočiny a nasávat omamující vůni buše. Mimo to je Afrika skvělou destinací pro offroadové nadšence.

Cesta do Afriky na vlastní pěst
V dnešní době cestuje stále více lidí na vlastní pěst, nejinak tomu může být i v případě Afriky. Nicméně příprava na takovou cestu dá mnohem více úsilí. Ze všeho nejdříve si musíte zodpovědět základní otázky: „Za čím do Afriky jedu, co chci z cesty získat, kolik mám času a kolik peněz budu ochotný obětovat?“ Cestování do Afriky na vlastní pěst je finančně náročné, proto by mělo být snahou každého cestovatele navštívit co nejvíce zajímavých míst a zároveň je detailně poznat. Ideální je zvolit cestu spíše mimo turistické trasy, tzv. off the beaten track, s čímž souvisí volba dopravního prostředku.

Po černém kontinentu se nejlépe cestuje vlastním autem. Nabízí se i možnost zvolit autostop, ovšem v tomto případě se připravte na to, že ztratíte spoustu času, nedostanete se všude, kam byste chtěli, a navíc kontakt s místními je velmi intenzívní a často psychicky náročný.

Investujte do expedičního vozu
Jednou z největších investic při cestě do Afriky na vlastní pěst je pořízení a vybavení vozu. Cestování po Africe je spjato s terénním vozidlem s pohonem na všechna čtyři kola, jenž je potřeba speciálně upravit (zejména chystáte-li se na delší expediční cestu). Jestliže jste zruční a znáte se s dobrým svářečem, zvládnete většinu úprav sami. Počítejte však s tím, že úpravy zaberou hodně času. Důkladně promyslete, jakým způsobem věci v a na autě uspořádáte. V žádném případě se to nesnažte uspěchat, předejdete tím zbytečným technickým problémům.

Důležitým prvkem je přední pevnostní nárazník s hrazdou, s držákem přídavných světel, s otvorem k nasunutí navijáku, se zabudovanými postranními blinkry a mlhovkami. Nezbytný je kvalitní střešní nosič (zahrádka), který musí být přizpůsobený k uchycení stanu. Středovou přihrádku uvnitř vozu je vhodné vybavit zámkem, aby mohla sloužit jako trezor. K upevnění kanystrů a rezervy mohou sloužit uzamykatelné držáky na zadním pevnostním nárazníku.

afrika trek na vlastni pest tipy

Důležité dokumenty a očkování
Před cestou do Afriky si zajistěte veškerou důležitou dokumentaci – víza, cestovní pas, mezinárodní řidičský průkaz, očkovací průkaz s prodělaným očkováním proti žluté zimnici. Nezapomeňte na pas pro auto, který vydává Autoturist. K veškerým dokladům si udělejte kopie.

Očkování volte podle destinací, kam se zrovna chystáte. Mějte na mysli, že některé vakcíny se musí očkovat až ve třech dávkách, proto je vhodné se zdravotní stránkou začít včas. Důkladně vybavte svou lékárničku. V Africe vás mohou potkat nejen střevní potíže, ale hrozí například i malárie.

Kdo šetří, má za tři
Jestliže se chystáte do Afriky na vlastní pěst poprvé, potáhnete s sebou spoustu zbytečností. Zkuste se jich zbavit. Afrika není divočina, východní pobřeží je relativně civilizované, je zde dostatečná infrastruktura, místní vám ochotně pomohou. Kvalitní potraviny nakoupíte levně na trzích, najíst se můžete i v místních fast foodech na krajnicích. Pokud investujete do přípravy vozu, nebudete muset utrácet za nocleh. Stačí, když si najdete vhodné místo ke kempování a rozložíte na střeše vozu stan.

Za zmínku stojí také respekt k domorodcům a dodržování jejich pravidel. Afričané jsou naprosto jiní, mají odlišný pohled na svět, proto se s nimi nesnažte hádat. Budete-li na místního úředníka arogantní nebo dokonce agresívní, nepomůžete si. I když budete mít pocit, že je dané pravidlo nebo poplatek nesmyslný, snažte se ho akceptovat. Čím více se budete stavět do opozice, tím více nakonec zaplatíte.

Jaká místa (ne)navštívit
Výběr destinace je závislý na tom, za čím do Afriky jedete. Pokud toužíte vidět zvířata, vydejte se do Keni, Tanzanie a Botswany. Za kulturou a kmeny jeďte do Etiopie a Namibie. V každé zemi máte na výběr, jestli půjdete po turisticky známých místech, nebo dáte přednost těm méně známým. V případě poznávání místních kmenů cestujte s průvodcem. Ideálním řešením je podpořit šikovného anglicky mluvícího domorodce, prostřednictvím něhož se dozvíte hromadu zajímavostí a zároveň se vyhnete kulturnímu nebo náboženskému faux pas.

Při poznávání některých afrických zemí se doporučuje opatrnost. Například v Libyi je nutná přítomnost průvodce. Nejideálnější podmínky pro cestovatele nejsou v Súdánu, který je zastíněný radikály. Zimbabwe za sebou má špatnou minulost stále se promítající do přítomnosti (lidé umírající na choleru, prázdné obchody, chybějící PHM). Jihoafrická republika je známá vysokou kriminalitou. Nicméně opatrnost je na místě při cestování do každé cizí země a člověk by neměl spoléhat pouze na informace, které se dozví z médií, článků, knih a cestopisů. Měl by sebrat odvahu, sbalit si kufry a udělat si o zemi vlastní obrázek.

Autor: Linda Tomsa Kalašová
www.czechtimes.cz
Foto: www.divokaafrika.cz

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...