Účet za vyloupení bytu? V průměru 48 tisíc korun
Brno, 7. dubna 2014 - Rodinné domy jsou v Jihomoravském kraji stále častěji cílem zlodějů. Průměrná výše škody v důsledku vloupání se podle údajů policie v minulém roce vyšplhala na 48 498 korun, což je suma, která představuje více než dvojnásobek výdajů na zabezpečení. Lidem se návštěva zloděje prodraží i v dalším ohledu. Navzdory vysokému počtu neobjasněných vloupání nemá odpovídající pojištění majetku přibližně 60 % domácností.
Škody na majetku, které lupiči napáchají, bývají obecně výrazně vyšší než finance, které byste investovali do ochrany vašeho domova. „Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí bezpečnostní třídě, pořídíte od 20 tisíc korun. Další účinné a přitom finančně velice dostupné řešení představují fólie na sklo. Vyjdou vás na několik stovek za metr čtvereční a vedle oken jimi můžete zabezpečit třeba světlíky, sklepní průhledy nebo prosklené dveře na terasu. Výhodou fólií je, že lidé nemusí vyměňovat stávající okna za bezpečnostní prosklení, což by bylo poměrně nákladné," říká Ivan Pavlíček odborník na zabezpečení domů a bytů z firmy NEXT.
Čím vyšší zabezpečení, tím vyšší pojistné limity
Ve všech případech, kdy pojišťovna uhradí škodu, musí zloděj při krádeži překonat určitou překážku. Obyčejné vstupní dveře pachatel zdolá během několika minut, totéž platí u nezajištěných oken. Kvalitní zabezpečení chrání nejen před zloději, ale je také základní podmínkou pojišťoven pro sjednání vyšších pojistných limitů.
„Nejnižší limity dostávají domácnosti s běžnými uzamykatelnými dveřmi, u certifikovaných dveří s bezpečnostním zámkem je to však až 300 tisíc korun. U domů či bytů s vysokým stupněm zabezpečení a napojením na alarm či pult centrální ochrany může klient dosáhnout na pojistný limit až do výše 1,2 milionu korun. Obecně tedy platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění," uvedla Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.
Policie neobjasní 73 % vloupání
Faktem je, že mnoho obyvatel vykradených domů se musí smířit s tím, že svůj majetek již nikdy neuvidí. Policii se totiž nepodaří objasnit 73 % případů vloupání. „Pachatelé klidně kradou i za přítomnosti obyvatel domu. Lidé nejčastěji přicházejí o televize, notebooky, mobily nebo oblečení. Velkou ztrátou je odcizení vozu poté, co zloděj najde v předsíni viset klíče od auta," upozorňuje Pavlíček
„Problém je, že přibližně 60 % domácností v Česku nemá sjednané pojištění, které by krylo riziko vloupání. Odpovídající pojistku, která ochrání váš majetek, přitom pořídíte již za pár tisíc korun ročně," uzavírá Ponertová.
(red, tof), foto: archiv NEXT
Zlodějský „gang roku": Nechali se natočit kamerami, které kradli
Brněnským kriminalistům, kteří se věnují vyšetřování zejména majetkové trestné činnosti, se v na začátku března podařilo objasnit sérii krádeží. Podezřelými byli zpočátku dva muži a jedna žena.
„Policisté jednomu z mladíků prokázali celkem osm případů nejrůznějších krádeží, přičemž někdy pracoval sám a v dalších případech mu pomáhal buď druhý podezřelý, nebo uvedená žena. Trojice má tak na svědomí vloupání do kanceláří, krádež mobilního telefonu z odloženého batohu. Ve čtyřech případech podezřelí odcizili bezpečnostní kamery umístěné na bytových domech nebo ve firmách," uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.
Díky práci brněnských kriminalistů se následně podařilo objasnit ještě další případy a odhalit další podezřelé osoby. „Podílet se na těchto krádežích měli dále dva mladíci ve věku sedmadvacet a devatenáct let. Do zlodějských akcí se pouštěli někdy ve dvojicích, jindy samostatně. Celkem má povedená pětice na svědomí třiadvacet skutků. Převážně se jedná o krádeže bezpečnostních kamer umístěných na různých objektech v rámci Brna. Zloději si ani nedělali těžkou hlavu z toho, že je kamery přímo při činu snímají. O to lehčí práci pak měli kriminalisté při vyšetřování," dodala Straková.
Odcizením monitorovací techniky a dalších věcí způsobila pětice škodu více než dvě stě tisíc korun. Všem podezřelým nyní hrozí několikaleté pobyty za mřížemi.
(tof), foto: PČR
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz