Nástroje zlodějů: Víte, jak vás mohou vykrást?

Brno, 12. listopadu 2013 - Zloději jsou při vloupání do domácnosti nejen stále drzejší, ale také vynalézavější. Vedle klasických destruktivních postupů používají i sofistikované nenásilné metody, nástroje a triky. Zde je přehled nejčastějších z nich.

zlodej250

Lock Pick Gun otevře 6 zámků za minutu

Dříve byly oblíbeným nástrojem zlodějů planžety, šperháky, sady paklíčů a jiné mechanické pomůcky, které jsou dodnes volně k dostání na internetových obchodech za několik set korun. Do popředí se ale dostávají moderní nástroje, jako například speciální odemykací pistole Lock Pick Gun. „S ní pachatel otevře dveře do nezabezpečené domácnosti i komerčních objektů během několika vteřin. V „laboratorních podmínkách" zámečnické dílny lze s touto pistolí otevřít šest zámků během jedné minuty. Kuriózní na celé věci je i fakt, že se tento nástroj prodává na internetu s doživotní zárukou," říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domů a bytů ze společnosti NEXT.

SG metoda: Speciální vyklepávací klíč

Zvláště nebezpečná je SG metoda, která umožňuje zlodějům vniknout do nezabezpečené domácnosti, aniž by použili páčidlo, vrtačku, hasící přístroj či jiný nástroj pro destruktivní formu vstupu. Zloděj si otevře dveře do vašeho bytu sám, navíc nenásilně a dost možná po svém odchodu dokonce zamkne. „Principem SG metody je velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního univerzálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem a nejsou zajištěné proti nenásilnému vniknutí. Nebezpečí této metody spočítá v její jednoduchosti a technické nenáročnosti. Toto riziko jde ruku v ruce s video-návody na použití SG metody, které jsou volně dostupné na internetu a snadno zneužitelné. Podobně je tomu také u odemykací pistole," upozorňuje Pavlíček.

Do bytu oknem se šroubovákem v ruce

Obecně nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Právě toto místo považuje 84 % lupičů za nejsnazší cestu do domácností, jak ukazuje nedávný průzkum Jablotronu. Ke vniknutí stačí pachatelům nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou. Nepodceňujte okna a balkony bez ohledu na to, ve kterém patře se váš byt nachází. Prosklené plochy můžete ošetřit dodatečnou instalací bezpečnostní fólie.

Chata468

Krádež na objednávku s pomocí Facebooku

Sociální sítě slouží řadě zlodějů a jejich spolupachatelům jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, které lidé s oblibou zveřejňují pomocí fotografií a obecně dávají na odiv své majetkové poměry.

„Pokyn ke vloupání může zloději zadat i osoba stojící v ústraní, bytař jen udělá špinavou práci. Na objednávku se nezřídka kradou cenné obrazy nebo jiné předměty s uměleckou hodnotou, které poté skončí v některé soukromé sbírce. Umělecká díla bez patřičných dokumentů o jejich původu jsou totiž na aukčních síních obtížně prodatelná. Nastavte si proto na Facebooku a ostatních sociálních sítích nejvyšší možnou ochranu soukromí. Dalším řešením jsou elektronické zabezpečovací systémy, které umí v domácnosti detekovat narušení prostoru, otevření dveří, oken, vrtání či řezání trezoru," doporučuje Pavlíček.

Nový fenomén: vloupání během spánku

Novým fenoménem je vloupání do domácností bez ohledu na přítomnost obyvatel. Více než 40 % zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy spí v obydlí lidé. „Velká část domácností je navíc vykrádána opakovaně. První vloupání je často jen průzkumem terénu a během pár týdnů či měsíců následuje další. Většinou vám pak ukradnou všechny nově pořízené věci. Zlodějům však nemusí jít vždycky o velké cennosti. Spokojí se klidně i se třemi stovkami, které najdou u vás v šuplíku a použijí pro skromnou obživu nebo nákup drog. V tomto smyslu jsou zvláště rizikovou skupinou senioři," říká dodává Pavlíček.

Jak se bránit zlodějům

 • Využívat vždy certifikovanou, patřičně zkoušenou bezpečnostní techniku
 • Při výběru a nákupu cylindrické vložky vždy požadovat výrobkový certifikát
 • Instalovat pouze zámky a vložky, které vyváženě reagují na rizika vloupání, tedy minimálně třetí bezpečnostní třída
 • Využívat pouze ty cylindrické bezpečnostní vložky, které jsou zkoušeny proti SG metodě
 • Pro komplexní zajištění bezpečnosti ale i požární odolnosti vstupního prostoru do bytu či objektu je vhodné ho osadit certifikovanými bezpečnostními dveřmi
 • Reagovat na pojistné podmínky pojišťoven
 • Při potížích se obrátit na odborníky, kteří mají oprávnění a osvědčení o odborné způsobilosti montovat bezpečnostní prvky

(zdroj: Ministerstvo vnitra)

Chatu vám vykradou s pravděpodobností 1:40

V České republice je v současnosti Českým statistickým úřadem evidováno více než 168 tisíc nemovitostí sloužících k rekreaci. Každá 26. domácnost u nás tak má rekreační objekt, který celoročně neobývá.

Právě neobydlené chatové oblasti jsou každoročně s příchodem podzimní a zimní sezóny velkým lákadlem pro zloděje. Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2012 vykradeno 4634 chalup se škodami za téměř 88 miliónů korun. Vykradení nelze vždy zabránit, ale každý majitel chaty může učinit několik základních opatření, aby zlodějům jejich práci ztížil a minimalizoval tak škody.

S koncem teplého počasí ubývá víkendových výjezdů českých chatařů a chalupářů za odpočinkem a chaty tak zůstávají zcela bez dozoru. Právě proto by chataři v tomto období měli přemýšlet, jak se bránit před nenechavci. „Základním opatřením je odpovídající mechanické zabezpečení obydlí, pečlivé uzavření oken a dveří, odstranění cenných věcí ze zahrady. K chatě prostě přistupujte stejně jako k domovu a určitě nezapomínejte na pojištění rekreační domácnosti a nemovitosti," doporučuje vrchní ředitel úseku občanského pojištění České pojišťovny Petr Svoboda s tím, že právě vloupání, odcizení majetku či s tím související poškození vandaly je nejčastější pojistnou událostí u pojištění rekreačních nemovitostí.

Zároveň škody, které vznikají násilným vniknutím do objektu, bývají dle statistik mnohem vyšší, než hodnota odcizených předmětů. Většina chalupářů na pojištění svých letních obydlí myslí, ale bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Odborníci doporučují pojistné smlouvy aktualizovat, aby nedošlo k tzv. podpojištěnosti objektu. A jak zabezpečit letní sídlo na zimu nejen před nenechavci? To shrnuje například následující desatero pro chalupáře:

 1. Zamkněte všechny vstupní dveře do objektu na bezpečnostní zámek a pečlivě zavřete okna či okenice;
 2. Nepotřebné spotřebiče odpojte ze sítě, všechna technická řešení v objektu připravte na extrémně nízké teploty;
 3. Ochraňte nejrizikovější přístupová místa zabezpečovací technikou;
 4. Na zvonek či poštovní schránku uvádějte příjmení bez titulu a v množném čísle;
 5. Zabraňte tomu, aby bylo kukátkem nebo poštovní schránkou vidět do interiéru chaty;
 6. Nikde veřejně neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty, nedávejte fotky a informace o umístění chaty na sociální sítě;
 7. Cenné věci, například elektroniku, jízdní kola nebo drahé nářadí, si uskladněte v místě trvalého bydliště;
 8. Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte si jejich fotodokumentaci;
 9. Zajistěte pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Občas na chatu zajeďte a odkliďte sníh. Pokud to zloděj uvidí, nebude riskovat, že ho přistihnete při činu;
 10. Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednáno pojištění v dostatečném rozsahu.

Ve spolupráci se společnostmi NEXT a Česká pojišťovna
Kryštof Turek


Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...