Lužánky se ponoří do světa čaje a keramiky

Brno, 18. června 2024 – Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění, východní kultury a kvalitní (nejen čajové) keramiky nabízí už posedmnácté Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční o víkendu 22. a 23. června v lužáneckém pracovišti Lidická.

Dny čaje a keramiky 2024 uvádět autorku Kateřina Rusňáková

Návštěvníci dvoudenní akce Dny čaje a keramiky mohou v Lužánkách vyzkoušet několik dílen a workshopů jako kaligrafii, točení na hrnčířském kruhu, tvorbu origami, vytváření zenových zahrádek, glazování a výpal čajových misek. Malí i velcí zájemci zhlédnou netradiční vystoupení Divadla Kjógen, bojového umění nebo orientálních tanců. Bude možné se zúčastnit čajového obřadu a ochutnávky kvalitních čajů z Japonska, Číny, Indie, Gruzie a jiných tradičních oblastí. Zážitkem bude také setkání se samotnými tvůrci keramiky.

„Kaligrafii povede zkušená lektorka Mayuko Hasebe. Origami v kurzu představí studentka Zita Bienertová, šikovná slečna s poruchou autistického spektra, která se učí japonštinu, a miluje vše, co se týká Japonska. Účastníci si budou moct naglazovat a nechat vypálit misku starou japonskou technikou raku a také vyzkoušet zajímavou techniku dekorace koňskými žíněmi, zvanou horse raku. Misky si týž den odnesou. Těšit se můžete na ukázky ikebany, což je japonské umění aranžování květin. Nebude chybět výstava bonsají a poradna pro jejich pěstitele. Letošní novinkou jsou tři zajímavé přednášky: v sobotu představí japonskou keramiku pálenou dřevem zkušený keramik Dan Seko a v neděli přiblíží problematiku restaurování keramiky s ukázkami restaurátorka Alžběta Netopilová. Zájemci se také mohou zúčastnit přednášky o čajovém obřadu, kterou povede Kyoko Taira,” popsala program organizátorka akce a lužánecká lektorka Ilona Kulíková.

Součástí bude prodejní výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu. Budou vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1 300 °C vznikají zajímavé glazury. Program bude obohacen o živou a reprodukovanou hudbu. O občerstvení se mimo jiné postará i lužánecká kavárna L Caffé. Největší lužánecké pracoviště Lidická provoní čajová kultura v sobotu 22. června od 11 do 20 hodin, v neděli od 11 do 18 hodin. Vstupné bude každý den 170 korun. Akce se uskuteční za finanční podpory statutárního města Brna.

Zdroj a foto: SVČ Lužánky/Kateřina Rusňáková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...