Studenti medicíny odpracovali při boji s koronavirem desítky tisíc hodin

Brno, 19. května 2020 - Bezmála 25 tisíc hodin jen ve dvou brněnských fakultních nemocnicích a další tisíce hodin v dalších zdravotnických zařízeních v celkem čtyřech krajích odpracovali studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU) v rámci boje s epidemií nemoci COVID-19. Do této pomoci se zapojilo na 450 studentů lékařských, ale i nelékařských studijních programů, z nichž 279 tak plnilo pracovní povinnost vyplývající z rozhodnutí vlády ČR.

S pomáháním ve zdravotnictví i sociálních službách začali studenti Lékařské fakulty MU ihned po vypuknutí epidemiologické krize. Pracovali na pozicích ošetřovatel a sanitář, zapojili se do intenzivní i standardní péče, pomáhali s odběry vzorků, při práci v laboratořích i při studii promořenosti obyvatelstva. „Zásadním přínosem byla jejich aktivita především v odběrových stanech, call centrech Krajské hygienické stanice a na mnoha klinikách a odděleních ve fakultních nemocnicích v Brně i v nemocnicích v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji i v kraji Vysočina,“ zhodnotil děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.

„Obrovsky mě překvapilo a potěšilo, že studenti měli a stále mají velký zájem pomáhat. Hodně nám pomohla i úzká spolupráce s vedením fakulty a také to, že nám jako vysokoškolákům věřili,“ vzpomíná student medicíny Martin Janků, který měl na starosti koordinaci pomoci vysokoškoláků na Lékařské fakultě MU.

„Nebylo snadné kombinovat plné nasazení v mnohahodinových směnách, a přitom pokračovat ve svém studiu a v přípravě na zkoušky,“ připustila předsedkyně Studentské komory Akademického senátu Lékařské fakulty MU Natálie Antalová. „Současně nám ale tato situace umožnila nahlédnout do přímé medicínské praxe. Za dva měsíce boje s epidemií jsme se o tom, jak se jednat s pacienty a co prožívají, když mají opravdu strach, dověděli skutečně mnoho,“ shrnula Antalová.

Zdroj a foto: MUNI


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Srpen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  9
10111213141516
17181920212223
242526272830
31      
Nejbližší akce
08.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
29.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2020