EU řeší obří potravinářský podvod, ementál obsahuje až 45% vzduchu!

Brno/Brusel, 1. dubna 2020 – Ementalgate. Právě takový je název obřího skandálu, který v současnosti hýbe Evropskou unií. Výrobci oblíbeného ementálského sýra totiž desítky let klamali a podváděli své zákazníky, kteří doslova platili za nic. Jak totiž vyplulo najevo z výsledků měření, které zpracoval Evropský úřad pro trojí jakost potravin, ementál obsahuje až 45 procent vzduchu!

emental deravy skandal

„Tento skandál nemá v dějinách potravinářství obdoby! Jak potvrdilo naše měření, kilogram ementálu obsahuje desítky procent vzduchu, v mnoha případech je ho dokonce až 45 procent. Jinými slovy, pokud si zákazník koupí kilo ementálu, téměř polovinu ceny platí za nic. Je to úplně stejné, jako byste si koupili litrovou lahev vody a zaplatili tedy částku za litr vody, ovšem v lahvi by bylo jen 550 mililitrů,“ vysvětluje profesor Leer Dammer z univerzity v Einhovenu, která se na šokujícím výzkumu podílela.

Ekonomové vyčíslili, že podvedení zákazníci přišli za dobu, co se ementál prodává, zhruba o 350 miliard eur. A lze očekávat, že výrobce zlatavé, leč duté pochutiny, čekají hromadné žaloby. Zarážející přitom je, že až do letoška si žádný z orgánů Evropské unie zcela zjevné nekalé obchodní praktiky nevšimnul. Z kuloárů europarlamentu zní, že problém byl léta přehlížen díky silnému lobbingu Holandské sýrařské komory, kterou vede světoznámý právník Geert van Chrchel.

„Evropská unie selhala na celé čáře,“ má jasno česká europoslankyně Věra Joudová (zvolená za stranu ANO, mně je líp!). „Léta Českou republiku buzerovala maličkostmi typu pomazánkové máslo, které není z másla nebo za rum Drak vyráběný z metanolu. Skoro bych čekala, že nám zakáže i cikánskou pečeni za rasismus nebo název dětský olejíček, protože ten se také nevyrábí z dětí,“ dodává Joudová.

„Podle mého názoru je nutné, aby se Evropská unie reformovala, jinak ztratí zbytek důvěry všech Evropanů. Zatím to ale vypadá, že její úředníci a zodpovědní činitelé mají mozky stejně duté jako inkriminovaný ementál,“ uzavřela Joudová. Vývoj celé kauzy budeme pro naše čtenáře samozřejmě nadále pečlivě sledovat.

Autor: Evžen Kachna


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...