SABMiller koupil Heineken, Starobrno se bude vařit v Plzni

starobrno se bude varit v plzniLondýn/Brno, 1. dubna 2018 – Společnost SABMiller, dosavadní dvojka na světovém pivovarnickém trhu, oznámila akvizici 100 % akcií skupiny Heineken. Obchod za 16,3 miliardy eur definitivně posvětil 31. března Evropský antimonopolní úřad a SABMiller se tak stává největším producentem piva na světě.

Do skupiny Heineken patří mimo jiné i pivovar Starobrno, a právě pro něj obchod znamená špatnou zprávu. Výroba piva na Starém Brně, která se datuje od roku 1325, bude ukončena a přesune se pod křídla pivovaru Pilsner Urquell do Plzně.

Uzavření starobrněnského pivovaru bude podle analytiků znamenat krach pro stovky brněnských hospod a pivnic. Podle průzkumu společnosti POST FACTUM totiž rovných 97 procent z 1128 respondentů, oslovených v Kéniku, Oltecu, Blekfíldu, Štatlu a Žabinách, absolutně netuší, že existuje i jiné pivo než Starobrno. Navíc, jak zjistili vědci z CEITECu, pivo Starobrno se za desítky generací konzumace zapsalo do DNA Brňanů, a pití jiného piva by jim mohlo přivodit vážné zdravotní obtíže.

Plzeňský pivovar sice oznámil, že ve výrobě tradičního brněnského piva bude pokračovat, ovšem podle zákulisních informací od marketingových expertů se značka dočká rebrandingu a pivo nově ponese jméno Pilsnerbrno, případně Starourquell.

Navíc, jak anonymně potvrzují redakcí oslovení sládkové, prý bude velmi těžké, aby pivo, vařené na druhém konci republiky, chutnalo stejně jako doposud. „Každý ví, že chuť, říz a šmak dodávají pivu použité suroviny. U Starobrna to je jedinečný slad z drásovského ječmene, chmelové šištice pěstované na jižních svazích Špilberka, a zejména nefiltrovaná voda z Pryglu. Slad a chmel by ještě šel dovážet, ale vozit miliony hektolitrů vody z brněnské přehrady do Plzně by nedávalo ekonomický smysl,“ tvrdí jeden ze sládků.

Do Plzně sice již na objednávku SABMilleru dorazila z Liberce armádní 31. chemická brigáda, která na místě zajišťuje rozbory vody z Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže, zda ovšem voda některé z řek bude vhodnou surovinou pro výrobu piva, není jisté.

zelene pivo starobrno katerina beuteCo naopak jisté je, v plzeňském provozu nebude pokračovat výroba v Brně tolik oblíbeného zeleného piva – Siničáku 14°. Tento nefiltrovaný prázdninový speciál, vyráběný v období května až září v době sezóny kvetení sinic na brněnské přehradě, definitivně zmizí v propadlišti pivovarnických dějin.

S uzavřením starobrněnského pivovaru přijdou o práci i desítky jeho zaměstnanců. Podle ekonomů je však situace na pracovním trhu příznivá a každý, kdo má alespoň půlroční praxi v práci s potrubím a kapalinami, nalezne bez problémů novou práci v řečkovické Lachemě.

 Autor: Evžen Kachna


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Nejbližší akce

Žádné události

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

MZM - Ondřej Sekora
Šalina 300x250