Dřevorubci kácí Lužánky, místo parku vyroste moderní rezidenční čtvrť

Brno, 1. dubna 2016 – Pět desítek dřevorubců dnes zahájilo kácení stromů v Lužánkách. Na místě současného parku totiž do dvou let vyroste rezidenční čtvrť, která nabídne moderní bydlení pro 15 000 lidí. Součástí největšího brněnského projektu bytové výstavby v porevoluční historii, který si vyžádá investici 8 miliard korun, bude i nový hokejový stadion.

drevorubci kaci luzanky

Symbolickým zářezem ruční pilkou do Lípy svobody, která byla vysazena na podzim loňského roku při příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Brně, začalo v pátek ráno a za účasti vrcholných politických představitelů města kácení lužáneckého parku. Zanedbanou, nebezpečnou a nevyužívanou dvacetihektarovou parcelu v samém srdci města nahradí moderní čtvrť s názvem REZIDENCE PARK z pera světoznámé architektky Hady Zahid.

„Současný trend vylidňování centra Brna je alarmující. Na periferiích města bují výstavba, zatímco v Lužánkách bují bez užitku stromy. Rozhodli jsme se tento trend otočit. Stromy jednoduše do města nepatří, domy ANO,“ uvedl při slavnostním zahájení kácení primátor Petr Okřál.

drevorubci kaci park v luzankach banner mensi

S tím souhlasí i náměstek brněnského primáře a předseda hnutí Žít v Brně Matěj Hollande. „Nové byty a kanceláře jsou v centru Brna potřeba. Lužánky beztak využívali pouze bezdomovci, narkomani, pejskaři a cyklisté. Obzvláště pro posledně jmenované – pomatené a nebezpečné cykloteroristy – není v Brně místo. Nejenže ohrožují slušné řidiče automobilů a chodce, blokují dopravu, jezdí opilí a v protisměru, ještě mají tu drzost uzurpovat si výstavbu speciálních cyklostezek z daní nás všech. Osobně se zasadím o zrušení všech cyklostezek, kde to jen bude možné. Chci Žít v Brně bez cyklistů,“ řekl Hollande s tím, že v souvislosti s výstavbou nové rezidenční čtvrti se uskuteční i rekonstrukce ulice Štefánikovy.

„Je potřeba z ní udělat čtyřproudovku po vzoru pražské magistrály. Auta rezidentů přece musí mít možnost se do města jak dostat,“ upozornil Matěj Hollande.
 
Výstavba nové rezidenční čtvrti bude mít i pozitivní environmentální rozměr. „Nesmíme zapomenout na to, že vykácení Lužánek ušetří Brnu ročně 36 000 tun emisí nebezpečného dioxygenu, který stromy přes den produkují,“ vyzdvihla ekologický přínos zániku parku brněnská zastupitelka zelených Flamika Jasná.

drevorubci kaci park v luzankach banner

Hokej patří do Lužánek!
Současně s výstavbou REZIDENCE PARK bude vybudován i nový důstojný hokejový svatostánek s kapacitou 20 000 diváků. Ponese název BFLMPSVZ Aréna a modrobílá šlechta se do něj přesune již na podzim roku 2017. Oproti dřívějším plánům nevyroste na místě původního stadionu, ale na místě současného Střediska volného času Lužánky.

Hlavním důvodem pro přesunutí stadionu blíž do centra města byla bezpečnost hokejových fanoušků. Původní lokalita za nebezpečným přechodem pro chodce na křižovatce ulic Pionýrská a Drobného byla nevyhovující.

„Ročně na přechodech pro chodce zahynou stovky lidí. A jak všichni víme, na každý zápas Komety chodí desetitisíce diváků. Nemůžeme si dovolit riskovat jejich zdraví,“ podotknul za modrobílé Alois Adamczik, trojnásobný držitel prestižního ocenění „Zlatý touš“ v soutěži Extraligový trenér roku.

Brňané přesto nemusí zoufat, že lužánecký park zanikne. Mnohem větší totiž vyrůstá na sto hektarech u Hlavního nádraží a nese pracovní název Jižní Central Park. „Aktuálním celosvětovým trendem je zakládání bezzásahových a divokých biotopů. Ten Jižní Central Park splňuje na výbornou. Z flóry zde roste například vzácný pelyněk brněnský, pajasan urostlý či křáč skládkový, z fauny pak můžete narazit na tetřeva tokavého, žábu kuňkavou, bezďáka divokého (Homeless Vulgaris) či smažku třepavou,“ vypočítává ekolog Ladislav Zelenka. Tato pozoruhodná lokalita bude navíc dlouhá desetiletí uchráněna od jakéhokoli lidského zásahu.

„Mělo se tu stavět nějaké nádraží, ovšem to je hudba vzdálené budoucnosti. Nové brněnské nádraží je totiž přihlášeno do soutěže Stavba Jihomoravského kraje roku 2116,“ uzavírá Zelený.

Autor: Evžen Kachna


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...