V zoo se vylíhla již druhá kriticky ohrožená želva pavoukovitá

Brno, 4. července 2018 – Brněnská zoologická zahrada úspěšně pokračuje v odchovu kriticky ohrožené želvy pavoukovité. V loňském roce se na Mniší hoře vylíhla jediná želva v celé Evropě, letos na začátku května spatřil světlo světa další přírůstek.

„Zaměřujeme se na severní poddruh (Pyxis arachnoides brygooi) této želvy. V současné době je naše chovná skupina jedinou v evropských zoo. Navíc se teprve nedávno podařilo rozklíčovat specifický způsob inkubace vajec. Jedná se tak o prvoodchov poddruhu v rámci celé Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií,” řekl kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

První mládě přežilo kritický rok, během něhož uhyne největší procento mláďat. I když vyrůstá v ideálních podmínkách v porovnání s extrémními nároky kladenými na druh v přírodě, roste malá želva velmi pomalu. Během jednoho roku povyrostla o pouhých pět milimetrů na celkové čtyři centimetry. Váží asi 10 gramů. Za tento odchov získala Zoo Brno před několika týdny třetí místo v prestižním hodnocení Bílý slon.

Úspěchy v chovu mají dozvuk i na mezinárodním poli. Petr Šrámek byl totiž oficiálně ustanoven vedoucím evropské plemenné knihy EAZA pro tento druh. „Obnáší to doporučení přesunů, spojování a množení jedinců, rady týkající se problémů s chovem a odchovem a zejména celkový dlouhodobý management chovu evropské populace všech chovaných poddruhů,” vysvětlil kurátor brněnské zoo.

Na Mniší hoře je od roku 2004 celkem šest samců, kteří byli zabavení na vídeňském letišti. Samičku má zoo teprve od roku 2015. Želva pavoukovitá je řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Obývá relativně malý areál jihozápadního Madagaskaru, kde žije v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Je ohrožená úbytkem přirozeného prostředí, protože lidé kácí stromy na dřevo. Kvůli své krásné kresbě na krunýři se stává obětí nelegálního obchodu.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
111213151617
1819202224
25262728   
Nejbližší akce
23.02. Den, kdy se mám ráda..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..
29.03. Vesmírnosti..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN