Svátek svatého Valentýna – valentýnské tipy

Svátek svatého Valentýna se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky.

V poslední době se tento svátek šíří také v Evropě. Podle legendy se svátek slaví na počest kněze Valentina. Kněz údajně za zády císaře oddával zamilované páry, kterým bylo bráněno ve sňatku. Císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností.

Ve skutečnosti ale okolo tohoto světce panuje řada nejasností. Je dokázané, že opravdu žil a působil jako kněz. Podle některých historických zdrojů měl také léčitelské schopnosti. Osoby, které uzdravil, se následně měly obrátit na křesťanskou víru, což nesla nelibě tehdy v Krista nevěřící široká veřejnost. Valentin byl zatčen a sťat. Se svátkem sv. Valentýna je dnes spojena řada tradic, které rozhodně nejsou výmyslem západní kultury a nové doby. Například darování květin pochází už z dob biskupa Valentina, který květinami přímo ze své zahrady obdarovával mladé páry. Z britských ostrovů pak pochází psaní anonymních dopisů a přání.

Po roce 1989 se tyto tradice rozšířily také do České republiky. I když z různých anket i nadále vychází, že Češi za svátek zamilovaných mnohem více než 14. únor považují 1. květen, před 14. únorem mají i u nás květinářství každoročně nabito. A to i když v českém prostředí není tradice sv. Valentýna tak silná jako třeba v Itálii.

Valentýnský dárkový balíček

Valentynsky darkovy balicekChcete zažít pravý gurmánský zážitek? Nechte to na nás! V La Formaggeria Gran Moravia vám připravíme Valentýnský balíček na míru. Vybrat si můžete z pestrého sortimentu sýrů, uzenin, vín i dalších specialit. Naleznete nás na Zelném Trhu, v NC Královo Pole a v OC Olympia.

Cena od 199 Kč
www.laformaggeria.com

Zamilovane vino-rose280Zamilované víno & menu

K nadcházejícímu svátku sv. Valentýna jsme připravili Irsai Oliver a Zweigeltrebe Rosé ve speciální edici pro zamilované. Od 9. února je můžete ochutnat také v naší restauraci spolu s valentýnským menu.

cena lahev: 185 Kč
eshop.skoupil.com

Koncert jako dárek

Víno zlato-zelenkavé barvy. Vůně bylin, louky a bílého ovoce. Chuť je zralá, ovocná, s pikantní kyselinkou. Díky síle 13 % alkoholu je víno vhodné i pro gastronomii, kdy si poradí i s pikantními a tučnějšími pokrmy.

Koncert jako darek

Cena pro dva: 500 Kč
Více na www.H-L.cz

Valentýn v CUPCAKEKÁRNĚ na Zelňáku!

Zastavte se od 12. do 17. února v přízemí Tržnice Brno pro sladký valentýnský dárek. Originální dortíky balíme do modrých nebo růžových krabiček ;)

CUPCAKEKARNA

Cena od 49 Kč
www.cupcakekarna.cz

www.facebook.com/events/1283134125164336/

Bílá Frankovka – suché

Bíla Frankovka-sucheOjedinělé víno, které se zcela odlišuje od rosé či klaretu. Je předmětem diskuzí, zda opravdu pochází z modrých hroznů Frankovky a jak bylo dosaženo zcela bílé barvy i chuti vína. Na to se ale musíte zeptat ve vinařství www.baloun.cz, mají tam toho víc. Překvapení je i v láhvi.

e-shop: 182 Kč
www.baloun.cz

Romatické wellness pro dva

Vychutnejte si se svým partnerem zážitkovou relaxaci, odpočinek a chvíle plné romantiky. Vstupem do wellness se vám otvírá vnitřní i venkovní saunový svět. Objednat si můžete také z mnoha typů zážitkových koupelí a masáží.

wellness

Cena od 580 Kč
www.infinitdarky.cz

Ceny jsou orientační a mohou se lišit dle aktuálních nabídek prodávajících.


Související články:

Komentáře  

 
0 #1 Tomáš 2018-02-09 15:06
Za minulého režimu se nevědělo o sv.Valentýnovi.V kanceálři kde jsem pracoval byl také Bulhar D.K. a ten nám dával na sv. Valentýna lekci,nosil spolupracovnicí m bonbóny a smál se nám,že jsme burani.Později jsem se dozvěděl proč byl tento svátek u nás ,tak upozaděný,14.2 . 1945 byla bombardována Praha spojenci a ztráty byly obrovské.Dokonce prý byl později při stavbě o metra ojevený zasypaný kryt.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
111213151617
1819202224
25262728   
Nejbližší akce
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
23.02. Den, kdy se mám ráda..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..
29.03. Vesmírnosti..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN