Skřeti obsadili Špilberk

skreti spilberkBrno, 26. září 2017 - Divoké skřety z kmene Snaga a jejich (ne)kulturu nyní mohou poznat návštěvníci na hradě Špilberku. Výstavu Jeden kmen tam pořádá Muzeum města Brna ve spolupráci se stejnojmenným brněnským fantasy projektem.

Lidé je označují jako skřety, sami sebe ale ve svém jazyce nazývají „uruki“. V povědomí lidí jsou to zlé bytosti z příběhů J. R. R. Tolkiena. Jak ale žijí? A jsou skutečně tak strašliví? To zjistí návštěvníci Špilberku na výstavě Jeden kmen.

Brněnský výtvarný fantasy projekt Jeden kmen vychází z reálií Tolkienových knih, vytváří ale vlastní, do detailů propracovaný svět skřetů z kmene Snaga, mezi které teď mohou lidé vstoupit. Projdou se táborem tohoto jednoho skřetího kmene a poznají, jak bojovný a tajuplný život „uruki“ vedou.

Naturalisticky ztvárněná výstava plná fotografií, rekvizit i zvuků nadchne všechny milovníky fantasy a sci-fi literatury nebo her a larpů. „Jsou tu skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je vyráběné ručně. Stojí tu i obří pohřební hranice – právě u ní lidé zakusí skřetí zásvětí a stanou se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana,“ přibližuje kurátor a historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý.

Expozice není pouze vizuální. Vedle fotografií a spousty předmětů v ní temnou atmosféru skřetího kmene působivě dokreslují ruchy a autorská hudba. I zvuková stránka výstavy je dílem projektu Jeden kmen. Ten kombinuje fotografie, hudbu, příběhy a digitální umění ve webovém prostředí, aby vytvořil ucelené univerzum kmene Snaga. „Ve výstavě je i projekce nebo obrazovka s virtuální realitou, která postupně vznikala od roku 2010. Lidé se skrze ni seznámí s příběhy jednotlivých členů kmene nebo si zahrají počítačovou hru, v níž zkusí přemoct několik skřetů,“ vypráví kurátor Ostrý. Sám je aktivním členem Jednoho kmene.

Vyvrcholením práce celého projektu je právě výstava na hradě Špilberku. Nutno připomenout, že její vznik významně podpořili fanoušci Jednoho kmene skrze portál Startovač.cz. Výstava v gotickém sále na hradě Špilberku bude otevřená až do 11. února příštího roku.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN