3DConnexion

V brněnské zoo se narodil lemur tmavý

Brno, 6. dubna 2017 - Zvířecí osazenstvo brněnské zoologické zahrady se koncem března rozrostlo o mládě lemura tmavého, který se narodil koncem března rodičům Jeníkovi a Magdalénce. „Pohlaví zatím chovatelé neznají, ale odhadují, že se jedná nejspíše o samičku. Je vitální a vypadá zdravě,“ uvedla mluvčí Zoo Brno Gabriela Tomíčková.

Lemur tmavý je řazen podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) mezi zranitelné druhy (kategorie Vulnerable). Stejně jako ostatní lemuři pochází z Madagaskaru. Z lemurů je nejvíce sexuálně dimorfní - samec je celý černý, samice má světle hnědou až rezavou srst. Jejich srst je jemná a hustá a pročesávají ji tzv. hřebínkem, tvořeným spodními řezáky a špičáky. Mají ploché nehty na všech prstech vyjma druhého prstu na zadní noze, který má místo nehtu dlouhý rozeklaný dráp.

Lemuři tmaví žijí v tlupách, kterou vede dominantní samice. Jsou to všežravci, ve stravě dominuje vegetariánská strava. Dožívají se 20–25 let. Zoo Brno chová kromě lemurů tmavých také lemury kata (skupinu pěti samců), vari černobílé (sestry Aliku a Antanu) a lemura běločelého (samce Karlíka).


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)