Na Špilberku to žije pivem

Brno, 14. září 2015 - Až do konce roku potrvá v Muzeu města Brna na Špilberku jedinečná výstava s názvem Žít pivo. Pokud patříte mezi milovníky zlatavého moku, rozhodně si ji nenechte ujít. Na výstavě se totiž dozvíte o historii vaření piva v Brně opravdu vše.

zit pivo spilberk

Pivo se v Brně běžně vařilo a pilo od 13. století, již brněnská městská privilegia z roku 1243 zmiňují výrobu piva a sladu. Do 15. století zde působila řada menších, spíše domácích pivovarů, záhy se vaření přesunulo do měšťanského pivovaru, pivovarský boom pak nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy v Brně fungovalo současně 5 větších pivovarů.

Od roku 1943 až do roku 1993 zde naopak působil jen jediný pivovar – Starobrno. Výstava na Špilberku mapuje celé toto období i s přesahem do pravěku a současnosti, kdy se rodí nové minipivovary.

Výstava nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. K vidění bude historické pivovarnické náčiní i zařízení, pivní sklo, podtácky i etikety. Celá jedna část bude věnována osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který významně ovlivnil výrobu piva na našem území a který své nejplodnější časy prožil právě v Brně. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Lidé si budou moci ohmatat a ovonět různé druhy sladu nebo si sednout do středověké, prvorepublikové i do socialistické hospody. Prostřednictvím fotografií bude možné zavzpomínat na nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, U Bílého kříže nebo U Tří knížat na Poštovské, nebo i na mladší, dnes již legendární pivnice U Formana na České ulici nebo Na Střeláku v Pisárkách.

Výstava postihuje rovněž fenomény, které jsou s hospodami spojené – hazardní hry, hospodské spolky i písně, ale třeba i činnost abstinenčních klubů. Informace o doprovodném programu na webu spilberk.cz

zit pivo spilberk banner

Zdroj a foto: MuMB

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...