Bezpečně na vodě i ve výškách s Brněnskými dny bez úrazů

Brno, 22. května 2014 - Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna pořádá pro všechny malé i velké Brňany již 15. ročník Brněnských dnů bez úrazů, jenž se uskuteční od 22. května do 8. června 2014. Cílem kampaně, která je součástí celonárodní aktivity Národní dny bez úrazů, je upozornit na problematiku úrazů a informovat, jak se zachovat, pokud k úrazu dojde.

prehrada 01

V rámci prevence úrazů při sportu se budeme věnovat zcela novým tématům – bezpečnému pohybu na vodě při sjíždění řek a lezení na umělých lezeckých stěnách. Návštěvníci se dozví nejen řadu užitečných informací, ale budou si moci vyzkoušet jízdu na raftech a nafukovacích kánoích na řece Svratce nebo lezeckou stěnu Olympia, která je největší venkovní stěnou ve střední Evropě. Ze statistik z let 2008 až 2012 je patrné, že v souvislosti s pobytem v přírodní vodě zemřelo v České republice celkem 340 občanů, přičemž v 289 případech se jednalo o muže, v 51 případech o ženy. Muži jsou tedy v této souvislosti obzvláště ohroženou skupinou.

Zcela nový je rovněž tematicky zaměřený minikurz Městské policie Brno určený ženám a seniorům, který jim poradí, jak se zachovat v  krizové situaci – přepadení na ulici. Zájemci se seznámí s nejúčinnějšími sebeobrannými technikami. Z výzkumu „Vnímání pocitu bezpečnosti obyvateli Brna“ z roku 2012, provedeného v rámci Městského programu prevence kriminality v Brně, vyplývá, že 34,5 % Brňanů má vážné obavy z ohrožení přepadením. Jako jedno z opatření ke zvýšení pocitu vlastního bezpečí proto mohou vyzkoušet kurz sebeobrany v rámci Brněnských dnů bez úrazů.

Věnovat se budeme i zásadám poskytování první pomoci. Město Brno je prvním městem v České republice, které má přímo na ulicích umístěné automatizované externí defibrilátory – přístroje, které výrazně zvyšují šanci na přežití při zástavě krevního oběhu. Na praktickém semináři v Urban centru se zájemci mohou přesvědčit, jak jednoduché je jejich použití.

Jako každý rok je připraven bohatý program pro děti. Těšit se mohou na ukázky práce zdravotní záchranné služby, policie a hasičů s řadou zajímavých soutěží. Největším lákadlem je možnost vyhrát let vrtulníkem na zábavném odpoledni na tuřanském fotbalovém hřišti. V rámci kampaně se poprvé široké veřejnosti otevře i Dětská nemocnice v Brně, která na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie připravila zajímavý program k prevenci nejčastějších úrazů.

Podrobný program Brněnských dnů bez úrazů naleznete na webových stránkách zdravemesto.brno.cz. 

Mgr. Ivana Draholová
vedoucí Kanceláře Brno – Zdravé město

Co nového v medicíně? Informace o nemocech a léčení, přehledně a srozumitelně, příznaky, nemoci, práva pacientů a poradnu najdete na Hledám-zdraví.cz

 


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události