Trojčata rysů z brněnské Zoo už vyrostla a vyráží do světa

RYS zoo brnojpgBrno, 14. ledna 2014 - Trojčata rysa kanadského, která se v Zoo Brno narodila v květnu minulého roku, odjíždí do Zoo Limpopo na západě Ukrajině. Mláďata zůstávají s matkou přibližně 10 měsíců a poté musí rodiče opustit, aby jim „nebránila v lásce“. Rysům se totiž blíží doba páření a chovatelé doufají v další odchov. V pondělí to uvedla mluvčí brněnské Zoo Monika Brindzáková.

Roční samec přišel do Brna v roce 2003 z Ostravy a čtyřletá samice z Minnesoty v roce 2009 a společně přivedli na svět již sedm potomků. V roce 2010 to byla čtyřčata, která jsou dnes v soukromém chovu a minulý rok na jaře se narodil jeden sameček a dvě samičky. Doba březosti u rysů trvá kolem sedmdesáti dnů a nejčastěji se rodí dvě až tři mláďata.

„V přírodě nežije samice společně se samcem, a proto se při prvním vrhu rozhodli chovatelé po narození mláďat oddělit samce od rodiny. Tentokrát byl od začátku společně s matkou i rysaty ve výběhu a milým překvapením bylo zjištění, že samec je velmi pozorný a starostlivý otec,“ řekla Brindzáková s tím, že v ČR je možné vidět tyto šelmy pouze v Zoo Plzeň, kde mají také jeden chovný pár.

Foto: Zoo Brno


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN