Digitárium láme rekordy návštěvnosti a připravuje nové pořady

Brno, 7. ledna 2014 - Od 2. listopadu 2013, kdy bylo otevřeno veřejnosti, zavítalo na představení brněnského digitária více než 26 tisíc lidí. Brněnská hvězdárna připravila velmi atraktivní program také na rok 2014. Unikátní projekční systém digitária totiž umí nejen putovat vesmírným prostorem, nýbrž i nahlédnout do mikrokosmu či útrob lidského těla. V sobotu 1. února 2014 bude mít premiéru představení vhodné pro starší děti Buňka! Buňka! Buňka! a pořad spíše pro dospělé s názvem NanoKam.

Nové digitárium na Kraví hoře přivítalo první návštěvníky v sobotu 2. listopadu 2013. Projekt byl zahájen v dubnu 2010. Od roku 2008 investovalo město do obnovy a modernizace Hvězdárny a planetária Brno celkem 154 milionů korun, z toho 92 milionů na rekonstrukci samotného objektu.

„Předpokládali jsme, že projekt digitária bude úspěšný. Tak veliký zájem veřejnosti je ovšem velmi milý. Špičková projekční technika, kvalitní dramaturgie, efektivní provoz a nové, neméně ambiciózní projekty slibují, že Hvězdárna a planetárium Brno bude v centru pozornosti i v roce 2014,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

„Digitárium se stalo záchytným bodem pro všechny, kteří milují dobrodružství vědeckého poznání. Chceme být rozsvíceným majákem, jenž vědychtivé návštěvníky spolehlivě navede úskalím strohých vědeckých článků i matoucích agenturních zpráv. Budeme přístavem, ze kterého se vyplouvá na dobrodružné plavby za kulturou, zábavou a poznáním. Staneme se jedním z útesů, na kterém se tříští proudy moderních pověr i pavěd,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Vstříc novým dobrodružstvím
Minulost roku 2013 odchází, aby uvolnila místo budoucnosti roku 2014. Nová představení, nové formy pořadů, nové okolí – to všechno připravuje Hvězdárna a planetárium Brno. V sobotu 1. února 2014 bude mít premiéru představení vhodné pro starší děti Buňka! Buňka! Buňka! a pořad spíše pro dospělé NanoKam.

Představení Buňka! Buňka! Buňka!
Toto představení vypráví příběh 70 bilionů drobných buněk, ze kterých se skládají naše těla. V digitáriu diváci podniknou fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznají, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budou sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumají buňky zevnitř, odhalí tajemství dědičnosti a rozpletou šifru jménem DNA.

Představení NanoKam
Toto představení diváky zavede do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani centimetrech, ani milimetrech, nýbrž v mikrometrech. Zažijí cestu do několika krajin mikroskopických rozměrů, kde objeví neobvyklá stvoření, dechberoucí útvary i jevy, jež dalece přesahují naši fantazii. Zblízka uvidí živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla.

Přednášky
Připraveny jsou i přednášky odborníků – vždy ve čtvrtek v 18 hodin. V lednu se bude mluvit o nanotechnologiích, polárních oblastech, konci moderní civilizace i o matematickém důkazu existence boha. Ve čtvrtek 30. ledna 2014 se pak poprvé uskuteční večer English Only, během kterého bude možné zhlédnout představení Astronaut v původním anglickém znění s hlasem herce Ewana McGregora.

Na další měsíce roku 2014 jsou připravena mnohá další představení v digitáriu i další pořady Hvězdárny a planetária Brno. V polovině roku bude zprovozněna elektronická rozhledna monitorující dění nad městem. Na podzim pak budou položeny základy Brněnské kamenné zahrady – originální expozice geologických vzorků zasazených do historických i přírodovědných souvislostí. Závěrem roku 2014 pak vyvrcholí oslavy 60. výročí oficiálního otevření Hvězdárny a planetária Brno.

(red), foto: Hvězdárna a planetárium Brno


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)