Špilberk o víkendu otevře tak, jak ho neznáte

spilberkBrno, 10. září 2013 - V sobotu 14. a v neděli 15. září se otevře hrad Špilberk v rozsahu, v jakém ještě nikdy veřejnosti přístupný nebyl. Příležitostí k tomu je výroční den založení Muzea města Brna. Motto: „Špilberk žije“. Hrad bude přístupný oběma historickými vchody, východním, přes zděný most a západním, přes opravený most dřevěný.

K prohlídce zvou nově zrekonstruované prostory jižního křídla, interaktivní výstava Krystalíza her a všechny stálé expozice. Návštěvníci se mohou projít historickými chodbami skrytými v jihozápadním bastionu, nahlédnout do renesančního salonku a vstoupit do barokní kaple. Pokochají se nádherným výhledem na město z východní bašty a z jižní terasy, vystoupat lze na hradní věž či sejít do kasemat. Prohlídka dalších neznámých prostor bude překvapením.

V rámci doprovodného programu jsou pro malé i velké návštěvníky přichystány dobové hry, historická střelnice a ukázky historických zbraní v podání členů skupiny REX, historická hudba v podání skupiny Tabard i dětské dílny pod vedením odborných pracovníků Muzea města Brna. V sobotu předvede svou práci s dravými ptáky sokolník a v neděli se na závěr celé akce návštěvníkům mimořádně rozšíří prohlídka expozice VULCANALIA, věnovaná historii i současnosti ohňostrojného umění.

Kromě komentovaných prohlídek mohou na západní kurtině sledovat přípravné práce ohňostrůjců známých z mezinárodní přehlídky STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Různé typy ohňostrojných efektů připravených ohňostrůjnou skupinou Theatrum Pyroboli v čele s designérem Ivanem Martinkem bude možné sledovat z maximální možné blízkosti při jejich odpalování. Malý hradní ohňostroj se stane zářivou tečku za celou dvoudenní akcí.

Hlavní vstup do areálu hradu (pokladna) bude přes kasematy. Návštěvníci se vstupenkou mohou vstoupit jak branou od ulice Gorazdovy, tak krytým schodištěm od ulice Husovy. Základní vstupné pro dospělé je 150,- Kč, pro děti a rodiny budou ceny sníženy.
Součástí akce bude i fotografická soutěž pro amatérské fotografy „ŠPILBERK JEDNÍM OKEM“

(red), ilustrační foto: Roman Fiša


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)