V lékárnách má být od dubna ke koupi marihuana

1. dubna 2013 (MEDIAFAX) - Chcete jointa? Běžte do lékárny, tam bude od 1. dubna k mání nejen sušená marihuana, ale také v tabletkách nebo v krémech. Začíná totiž platit novela zákona o léčivech, která umožňuje prodej konopí v lékárnách.

Marihuana-KT-02

Převratná novinka má ovšem hned několik háčků. Marihuana bude dostupná jen pro nemocné rakovinou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou či s těžkými ekzémy. Vybrat si ji budou moci jen na elektronický recept a předepsat konopí mohou jen někteří lékaři.

Nemocné ovšem průlomový zákon příliš netěší. Preparáty z marihuany si budou muset koupit, protože pojišťovny ji odmítají hradit. Náklady na měsíc léčby bez účasti pojišťovny se odhadují od jednoho do deseti tisíc korun podle závažnosti diagnózy. Podle kritiků tak mnohým pacientům nezbude nic jiného než si konopí obstarávat nelegální cestou.

První rok se bude marihuana do Česka dovážet ze zahraničí, především z Nizozemska, od jara 2014 by se na trhu mohlo objevit i konopí české, jehož pěstování bude ovšem svázané přísnými pravidly.

Firmy budou dostávat pro pěstování licence, ty budou platit maximálně pět let a bude je udělovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jaké podmínky budou muset pěstitelé splňovat, zatím není přesně stanoveno. K zákonu vyjdou ještě prováděcí vyhlášky. Teprve v nich budou upřesněné podrobné podmínky pěstování. Rozšíření nabídky by mohlo cenu konopí v lékárnách snížit, doufají lékaři.

Zatím mají nemocní ovšem jen dvě možnosti, buď si koupí drahý lék, nebo si marihuanu budou obstarávat pokoutně. To všechno je ale zatím jen na úrovni úvah. Ministerstvo totiž nevybralo žádného dovozce, takže na apríla nebude nic.

Ilustrační foto: Kryštof Turek
 


Související články: