Vzdělávací soutěž k 20. narozeninám koruny míří do Brna

Brno, 25. října 2012 - Česká národní banka připravila k narozeninám české koruny originální vzdělávací soutěž s pěti interaktivními hrami, které mladé generaci zábavnou formou představí, jak centrální banka již 20 let chrání národní měnu. Každý účastník dostává příležitost převtělit se do role centrálního bankéře a doslova vlastníma rukama zkusit držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídit oběh peněz nebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Penize-bankovky

Školní týmy se mohou již nyní registrovat a hrát na www.chranimekorunu.cz. Soutěž je součástí interaktivní výstavy „20 let chráníme českou korunu“, která návštěvníkům z Brna otevře své dveře 11. prosince.

„Za uplynulých téměř dvacet let se česká koruna stala důvěryhodnou, světově uznávanou měnou a Česká národní banka si získala zvučné jméno doma i v zahraničí. Připomenutí tohoto jubilea jsme se rozhodli spojit s podporou finančního a ekonomického vzdělávání,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

„Chtěli bychom vzbudit zájem školáků o ekonomii a principy fungování finančního trhu a názorným a zábavným způsobem jim představit, jak ČNB pečuje o zdraví měny, finančního systému, hladký peněžní oběh a plní další zákonné úkoly,“  dodal guvernér.
Vzdělávací soutěž ČNB podpořil ministr školství Petr Fiala, jehož resort má v gesci finanční vzdělávání na školách.
„Velice si vážím aktivit České národní banky v oblasti zvyšování finanční gramotnosti. Potřebu posílení vědomostí žáků a studentů v této oblasti si uvědomujeme a spolupracujeme také na řadě projektů. Provedli jsme rovněž úpravu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, v jehož rámci bude od příštího školního roku rozvíjena finanční gramotnost v některých předmětech,“ uvedl ministr školství Petr Fiala.

Školní týmy, které se zapojí do soutěže, budou soupeřit o jedinečnou šanci na vlastní oči vidět, kde a jak nechává ČNB razit české mince. Do soutěže se mohou registrovat už nyní na internetu www.chranimekorunu.cz nebo při návštěvě interaktivní výstavy v Moravském zemském muzeu v Brně od 11. prosince 2012 do 4. ledna 2013.

Příležitosti 20. výročí od  zrodu České národní banky a od vzniku české koruny využívá ČNB k tomu, aby veřejnosti neotřelým a srozumitelným způsobem ukázala, jak nezávislá centrální banka přispívá k udržení důvěry veřejnosti v hodnotu koruny a ke stabilitě makroekonomického prostředí, dbá na stabilitu a rozvoj finančního systému, pečuje o hladký platební styk a tok hotových peněz a plní řadu dalších úkolů, které jsou jí ze zákona svěřeny. Cílem je podpořit zájem o ekonomické vzdělávání u mladé generace, rozšířit všeobecné povědomí o českých platidlech a jejich ochranných prvcích a přiblížit roli centrální banky v ekonomice. Využitím interaktivních online herních prvků ke komunikaci se školáky a studenty se ČNB připojila k předním světovým centrálním bankám.

ČNB podporuje ekonomické a finanční vzdělávání dlouhodobě. Školám zdarma zaslala přes 10 tisíc pracovních učebnic „O penězích a hospodaření s Kačkou a Filipem“, učitelům a ředitelům škol dala k dispozici zábavný vzdělávací film „O penězích a lidech“, přes 150 tisíc návštěvníků vidělo expozici „Lidé a peníze“ v budově jejího pražského ústředí a pořádá vzdělávací semináře pro učitele. Společně s Ministerstvem financí a Ministerstvem školství je gestorem Národní strategie finančního vzdělávání. V roce 2010 ČNB spolu s Ministerstvem financí uskutečnila měření finanční gramotnosti dospělé populace ČR.


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kalendář vinařských akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  3
  4  5  910
12151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce
11.12. Řízená degustace vín z vinařství Š..
13.12. Letem světem s Magnum Wines..
13.12. Řízená degustace Vinařství Rauš..
14.12. Řízená degustace vín – Vinselekt M..

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události