Oslavte v Brně s Českými drahami Národní den železnice

Brno, 26. září 2012 - V sobotu 29. září odstartuje v 10 hodin na brněnském hlavním nádraží a v areálu u historické výpravní budovy třetí Národní den železnice. Program oslav je rozdělen do tří světů: zábavy, historie a změny. Do jihomoravské metropole zamíří protokolární vlaky z Prahy a Jihlavy, během dne se uskuteční z Brna do blízkého okolí hvězdicové jízdy parních a motorových vlaků.

Maloměřické depo kolejových vozidel se otevře veřejnosti, cestu tam i zpět bude zajišťovat motorová jednotka Regionova. Vstup na celodenní oslavy je zdarma, program je připravený do 17. hodiny. Veškeré informace o oslavách jsou k dispozici na stránkách www.denzeleznice.cz.

Svět historie
Historické parní lokomotivy jako Hrboun, Bejček, Pětasedma, Skaličák nebo motorový Hurvínek, Modrý šíp, Brejlovec, Zamračená, Sergej, Pilštyk, Bobina či Masarykův salonní vůz, salonní vůz prezidenta Husáka a další historické a speciální vozy najdou návštěvníci v areálu Malá Amerika u historické výpravní budovy. Během celé soboty se budou konat jízdy parních a motorových vlaků do okolí Brna a do krajského města dorazí v 9:50 i protokolární vlak z Prahy s jednotkou řady 680 Pendolino. Druhý mimořádný vlak z Jihlavy přijede v 9:25, v čele vlaku pojede motorová lokomotiva T 478.008 s historickými vozy Aa, Ba, ABa. V neděli 30. září se navíc uskuteční tři okružní jízdy motorových a parních vlaků „pálavské, drahanské a vinařské kolečko“.

Svět změny
Nabídne výstavu moderních vozů a lokomotiv včetně zcela nových souprav pro regionální dopravu RegioPanter, RegioShark, ale i známější vozy jako jednotku řady 680 Pendolino, řídící vůz 961, oblíbenou Regionovu. České dráhy představí i modernizovaný restaurační vůz nebo novou lokomotivu 380.001 s rychlíkovým vozem a s polepem EURO 2012. Všechny exponáty budou umístěny na brněnském hlavním nádraží.

Svět zábavy
Bohatý doprovodný program je připraven pro všechny malé i velké návštěvníky. Půjde třeba o závod drezín pro celou rodinu o zajímavé ceny. Pro nejmenší návštěvníky bude připraven divadelní stan s železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami a spoustou dalších aktivit. Nebude chybět Elfík, dětský vůz, fotostudio, Kinematovlak s dětskou projekcí, stánky s dárkovými předměty a občerstvením. K poslechu bude hrát skupina Lightmotif. V rámci Národního dne železnice se uskuteční i pokus o zápis do České knihy rekordů agentury Dobrý den. Zájemci se mohou pokusit vytvořit nejdelší omalovánku. Stačí přijít od 10:00 do 16:00 hod. na brněnské nádraží a vybarvit jeden z vagonků.

Den otevřených dveří v maloměřickém depu kolejových vozidel
Dalším velkým lákadlem je možnost návštěvy Depa kolejových vozidel ČD v Brně-Maloměřicích s organizovanou prohlídkou. Návštěva depa je možná pouze z vlaků, které jsou zdarma vypraveny z brněnského hlavního nádraží v 11:00, 13:00 a 15:00 hod. Odjezd z depa je pak v 12:05, 14:05 a 16:05 hod. Cestující bude vozit modernizovaná motorová jednotka Regionova.

Proč slavíme Dne železnice
Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi.

V průběhu celé soboty vyjedou z/do Brna zvláštní vlaky, na programu jsou hvězdicové jízdy parních a motorových vlaků. Jízdenky půjde zakoupit pouze ve vlaku. Prodávat se budou jízdenky na jeden vlak (vlak č. 1, 2, 4, 5), dospělí zaplatí 100 korun, děti do 15 let poloviční částku. Jízdné na jeden vlak umožňuje jakýkoliv počet jízd v jednom daném vlaku, na jakýkoliv počet ujetých zastávek. Zájemci můžou využít nabídky celodenního jízdného pro dospělého za 300 korun, pro děti za 150. Vypraven bude i nákladní fotovlak. Jízdní řády jsou k dispozici na stránkách www.denzeleznice.cz v záložce zvláštní vlaky v sobotu 29. září 2012.

Na nedělní mimořádné parní a motorové vlaky „pálavské, drahanské a vinařské kolečko“ bude prodej jízdenek pouze ve vlaku. Jízda okružním vlakem (na jeden vlak) stojí dospělého 300 Kč, dítě do 15 let polovinu, úsekové jízdné se nebude nabízet. V neděli 30. září již není doprovodný program a expozice dalších souprav, vozů a lokomotiv!

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN