Obrazem: Brno zpřístupňuje podzemní kolektory

Brno, 15. května 2012 (MEDIAFAX) - Lidem v Brně je od pátku k dispozici první prohlídková trasa v síti městských podzemních tunelů pro technické sítě. Zhruba šestisetmetový prohlídkový okruh vede pod historickým jádrem. Vstup i výstup z podzemí je v Josefské ulici, na rozhraní s Novobranskou. Kolektory jsou tunely vedený pod povrchem v různých hloubkách. Slouží k ukládání inženýrských sítí a nahrazují v zemi uložené sítě. Brněnské podzemí skrývá dohromady 21 kilometrů takových tunelů.

kolektory-pod-brnem-novobranska

"Prohlídky pro veřejnost i odborníky budou každé úterý odpoledne a vždy první sobotu v měsíci," řekla mluvčí Technických sítí Brno Jiřina Veselá.

Lidé budou moci vstoupit do podzemí jen na vlastní nebezpečí. "Nesmějí trpět klaustrofobií nebo srdečními problémy a do podzemí nesmí děti do dvanácti let," upřesnila Veselá. Všichni zájemci podle ní dostanou přilbu a ochranné pomůcky, každou desetičlennou skupinu doprovodí odborníci z Technických sítí. Základní vstupenka do kolektorů stojí 120 korun, lidé si ji mohou koupit v pokladnách Mincmistrovského sklepa a Labyrintu pod Zelným trhem.

>>> Fotogalerii z brněnských kolektorů naleznete zde

Délka všech kolektorů pod Brnem přesahuje 21 kilometrů. Obdobná síť podzemních tunelů pro inženýrské sítě není vyjma Prahy nikde jinde v Česku. Brněnské Technické sítě v současnosti spravují téměř osm kilometrů ražených primárních tunelů, více jak pět kilometrů ražených sekundárních kolektorů a osm a půl kilometru hloubených kolektorů.

Primární kolektory leží v Brně v hloubce třiceti metrů a jsou v nich tranzitní rozvody a technické vybavení dopravující média na dlouhé vzdálenosti. Sekundární tunely jsou podle Veselé distribuční soustavou, která slouží k rozvodu technických sítí na povrch. "Nacházejí se především v centru města v hloubce pěti metrů pod dlažbou," upřesnila Veselá. Samostatnou skupinou brněnského podzemí jsou sídlištní tunely, které leží pod Vinohrady a Kubíkovou ulicí na Kamenném vrchu.

Tunely pod povrchem umožňují technikům především rychlou a snadnou údržbu inženýrských sítí, okamžité objevení vážných havárií a rychlost jejich oprav bez nutnosti přerušení dodávek elektřiny, tepla nebo vody.

kolektory-pod-brnem-novobranska-krystof-turek

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události