Obrazem: Brno zpřístupňuje podzemní kolektory

Brno, 15. května 2012 (MEDIAFAX) - Lidem v Brně je od pátku k dispozici první prohlídková trasa v síti městských podzemních tunelů pro technické sítě. Zhruba šestisetmetový prohlídkový okruh vede pod historickým jádrem. Vstup i výstup z podzemí je v Josefské ulici, na rozhraní s Novobranskou. Kolektory jsou tunely vedený pod povrchem v různých hloubkách. Slouží k ukládání inženýrských sítí a nahrazují v zemi uložené sítě. Brněnské podzemí skrývá dohromady 21 kilometrů takových tunelů.

kolektory-pod-brnem-novobranska

"Prohlídky pro veřejnost i odborníky budou každé úterý odpoledne a vždy první sobotu v měsíci," řekla mluvčí Technických sítí Brno Jiřina Veselá.

Lidé budou moci vstoupit do podzemí jen na vlastní nebezpečí. "Nesmějí trpět klaustrofobií nebo srdečními problémy a do podzemí nesmí děti do dvanácti let," upřesnila Veselá. Všichni zájemci podle ní dostanou přilbu a ochranné pomůcky, každou desetičlennou skupinu doprovodí odborníci z Technických sítí. Základní vstupenka do kolektorů stojí 120 korun, lidé si ji mohou koupit v pokladnách Mincmistrovského sklepa a Labyrintu pod Zelným trhem.

>>> Fotogalerii z brněnských kolektorů naleznete zde

Délka všech kolektorů pod Brnem přesahuje 21 kilometrů. Obdobná síť podzemních tunelů pro inženýrské sítě není vyjma Prahy nikde jinde v Česku. Brněnské Technické sítě v současnosti spravují téměř osm kilometrů ražených primárních tunelů, více jak pět kilometrů ražených sekundárních kolektorů a osm a půl kilometru hloubených kolektorů.

Primární kolektory leží v Brně v hloubce třiceti metrů a jsou v nich tranzitní rozvody a technické vybavení dopravující média na dlouhé vzdálenosti. Sekundární tunely jsou podle Veselé distribuční soustavou, která slouží k rozvodu technických sítí na povrch. "Nacházejí se především v centru města v hloubce pěti metrů pod dlažbou," upřesnila Veselá. Samostatnou skupinou brněnského podzemí jsou sídlištní tunely, které leží pod Vinohrady a Kubíkovou ulicí na Kamenném vrchu.

Tunely pod povrchem umožňují technikům především rychlou a snadnou údržbu inženýrských sítí, okamžité objevení vážných havárií a rychlost jejich oprav bez nutnosti přerušení dodávek elektřiny, tepla nebo vody.

kolektory-pod-brnem-novobranska-krystof-turek

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...