Do Brna míří hudební festival zrakově postižených dětí a mládeže

Brno, 9. května 2012 – Mezinárodní hudební přehlídka vystoupení zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý festival opět přijíždí do Brna. Akce se každoročně účastní kolem sto padesáti hudebníků s různými vadami zraku. Letošní 23. ročník festivalu se uskuteční od 16. do 19. května na náměstí Svobody, v Sále Břetislava Bakaly a Hvězdárně a planetáriu Brno. Na všechna vystoupení je volný vstup. O akci informovala programová manažerka brněnského Turistického informačního centra Helena Huláková.

logo1

Festivalové dění bude zahájeno ve středu 16. května od 16.00 hodin happeningem na náměstí Svobody - bezmezným tancem organizovaným občanským sdružením Bezmezí. Rovněž na náměstí Svobody proběhne toto odpoledne prezentace výcviku vodících psů.

Divadélko Fortel působící na brněnské divadelní scéně již přes deset let ve spolupráci s občanským sdružením Nová Akropolis zahájí oficiálně letošní Tmavomodrý festival ve čtvrtek 17. května v 17.30 hodin v Sále B. Bakaly dvěmi brněnskými pověstmi – Brněnské kolo a Tři hádanky. V souboru vedle sebe působí nevidomí herci s herci bez handicapu, díky čemuž dochází k zajímavé a obohacující formě spolupráce.

Festival vrcholí v pátek 18. května, kdy se od 13.30 do 18.00 hodin v Sále Břetislava Bakaly koná veřejná přehlídka koncertních vystoupení dětí a studentů se zrakovým postižením čítající všechny hudební žánry, hru na nástroje, sólový i sborový zpěv. Na tuto přehlídku letos naváže koncert s názvem "Hvězdy ve tmě", který bude probíhat ve velkém sále Hvězdárny a planetária Brno od 20.00 hodin jen pod umělou hvězdnou oblohou. Hvězdami tohoto koncertu budou herečka a zpěvačka Eva Vrbková a nevidomý klavírista Anton Mészárosz.

Součástí festivalu je bohatý doprovodný program. Jako každý rok je to i letos dvoudenní výstava kompenzačních pomůcek, které si zájemci mohou na místě vyzkoušet a setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky (organizuje TyfloCentrum Brno, o. p. s.), dále prezentace škol výcviku vodících psů (organizuje TyfloCentrum Brno, o. p. s. ve spolupráci se Střediskem výcviku vodících psů SONS ČR a Školou pro výcvik vodících psů Adamov) a letos nově také jarmark arteterapeutických dílen.

Na všechny akce je vstup volný, vyjma koncertu „Hvězdy ve tmě", kde symbolické vstupné činí 80,- Kč/snížené vstupné 50,- Kč v případě zakoupení vstupenek v předprodeji. Vstupenky na koncert bude možno zakoupit i na místě konání za cenu 90,-Kč/ snížené vstupné 60,- Kč. Snížené vstupné platí pro studenty, ZTP a důchodce. Předprodej byl zahájen 4. 5. 2012 na ulici Běhounská 17, Brno. Vstupenky lze také on-line rezervovat na http://vstupenky.ticbrno.cz/program.php.

Tmavomodrý festival pořádá Turistické informační centrum města Brna pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Program:

16. 5. 16.00 – 19.00 Happening na náměstí Svobody

Zahájení festivalu / bezmezný tanec (Bezmezí, o. s.)/

prezentace výcviku vodících psů

17. 5. 17.30 – 19.00 Oficiální zahájení festivalu / velký sál B. Bakaly / vstup zdarma

Festival zahájí Divadélko Fortel ve spolupráci s občanským sdružením Nová Akropolis dvěmi brněnskými pověstmi – Brněnské kolo a Tři hádanky. V hereckém souboru působí z větší části nevidomí herci.

18. 5. 13.30 – 18.00 Veřejná přehlídka koncertních vystoupení dětí a studentů se zrakovým postižením / velký sál B. Bakaly / vstup zdarma

18. 5. 20.00 Koncert „Hvězdy ve tmě" / Hvězdárna a planetárium Brno

Koncert Evy Vrbkové – ve tmě, jen pod umělou hvězdnou oblohou. Hostem večera Anton Mészárosz – nevidomý klavírista.

Vstupné: 80,-/50,- v předprodeji Brno, Běhounská 17

90,-/60,- na místě

snížené vstupné platí pro ZTP, studenty a důchodce

18. 5. 13.00 – 18.00 Výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené / vstupní hala Sálu B. Bakaly / vstup zdarma

Pořádá TyfloCentrum Brno, o. p. s.

18. 5. 13.00 – 18.00 Prezentace středisek výcviku vodících psů / venku před Sálem B. Bakaly / vstup zdarma

Pořádá TyfloCentrum Brno, o. p. s. ve spolupráci se Střediskem výcviku vodících psů SONS ČR a Školou pro výcvik vodících psů Adamov

19. 5. 9.00 – 13.00 Jarmark dílen pracujících nejen s nevidomými / přísálí B. Bakaly / vstup zdarma

19. 5. 9.00 – 13.00 Výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené / vstupní hala sálu B. Bakaly / vstup zdarma

Pořádá TyfloCentrum Brno, o. p. s.

19. 5. 9.00 – 13.00 Prezentace středisek výcviku vodících psů/ venku před Sálem B. Bakaly / vstup zdarma

Pořádá TyfloCentrum Brno, o. p. s. ve spolupráci se Střediskem výcviku vodících psů SONS ČR a Školou pro výcvik vodících psů Adamov.

19. 5. 9.30 – 12.00 Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky pro nevidomé/ malý sál B. Bakaly/ vstup zdarma

Pořádá TyfloCentrum Brno, o. p. s.

19. 5. 10.00 – 11.00 Brno jiným pohledem aneb Jak se žije zrakově postiženým lidem /velký sál B. Bakaly / vstup zdarma

Workshop o. s. Bezmezí.

(red), archiv pořadatelů


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...