Vondráčková s Michalem uspěli u Nejvyššího soudu ve sporu s Bauer Media

Brno, 9. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud v Brně vyhověl dovolání zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala, kteří požadují po vydavatelství Bauer Media bezmála čtyři miliony korun za opakované užití jejích fotografií při reklamě v televizích Nova a Prima. V úterý to řekl mluvčí NS Petr Knötig.

"Nejvyšší soud shledal, že vydavatelství se bezdůvodně a navíc nepřiměřeně obohatilo na úkor známých osobností," řekl Knötig.

Vydavatelství Bauer Media totiž nemělo k televizní propagaci svých bulvárních tiskovin Rytmus života a Pestrý svět prostřednictvím fotografií manželského páru jejich souhlas. "Bauer Media navíc použila fotografie Vondráčkové a Michala v nepřiměřené míře - během tři a půl roku zveřejnila 41 různých reklamních spotů na své časopisy s fotografiemi žalobců. "Vydavatel tak využíval nadmíru popularity obou osobností k vlastní reklamě," konstatoval Knötig.

Nejvyšší soud proto vrátil celou kauzu k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 5, který původní žalobu Vondráčkové s Michalem před třemi lety zamítl. "Při novém rozhodování je pražský obvodní soud vázán právním názorem Nejvyššího soudu," upozornil Knötig. Dodal, že manželský pár proto s největší pravděpodobností nějaké peníze od vydavatelství vysoudí. "Nejvyšší soud se již ovšem nevyjadřuje, jak vysoká kompenzace žalobcům přísluší," řekl Knötig.

Podle soudců získala společnost podobizny Vondráčkové a Michala bez jejich souhlasu a počínala si tak nepoctivě a na jejich úkor. Lidé, kteří se objeví v podobné souvislosti v reklamě, mohou podle výroku NS žádat u soudu odpovídající odměnu - ta by se pak mohla blížit sumě, která je v médiích obvyklá jako honorář za účinkování v reklamě.

Nejvyšší soud podle Knötiga zároveň konstatoval, že v reklamě lze užívat zpravodajských fotografií. "Média mohou v rámci takzvané zpravodajské licence propagovat své články a tituly. Musí však jít o přiměřenou propagaci. To však nebyl případ společnosti Bauer Media," řekl Knötig.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je podle Knötiga čerstvé, jednotlivé strany sporu jej pravděpodobně ještě nemají oficiálně v rukou.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit