Diskuse s Židy se zúčastní syn německého válečného zločince

Brno, 30. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Werner Oder, syn nacisty, bývalého příslušníka SS a masového vraha, který se ocitl i v hledáčku Simona Wiesenthala, vystoupí v neděli v Brně při diskusním pořadu Izrael a my, pořádaný brněnskou židovskou obcí (ŽOB) a americkým velvyslanectvím. Potvrdila to Erika Bezdíčková z ŽOB.

"Werner Oder svým vystoupením v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v 15 hodin celou diskusi otevře," řekla Bezdíčková. Dodala, že v širším kontextu se chystá promluvit o vyrovnávání se s minulostí svého otce. Linecký rodák Werner Oder podle Bezdíčkové vyrůstal v rodině, která nenáviděla Židy. Jeho otec byl nacista a masový vrah. Syn však označil svého otce za zločince, odstěhoval se do Anglie a v Bournemouthu se stal křesťanským pastorem podporujícím Izrael.

Otec Wernera Odera Herman se stal po anšlusu Rakouska členem jednotek Waffen SS. Prošel výcvikem v koncentračním táboře v Dachau a pak jej nacisté poslali do svého školicího střediska v polské vesnici Rabka. "Otec se školil na polsko-ukrajinské hranici v rámci Einsatzgruppen v technikách zabíjení, byl tam zástupcem velitele. Jejich skupina pak expandovala do okolních vesnic, kde shromažďovala Židy a používala je jako terče pro cvičení v zabíjení," řekl Werner Oder.

Kromě Odera vystoupí v diskusním panelu předsedkyně EDS Jana Hybášková a předseda brněnské židovské obce Pavel Fried. "Budou se zabývat aktuálními problémy česko izraelských vztahů," řekla Bezdíčková.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN