Diskuse s Židy se zúčastní syn německého válečného zločince

SSBrno, 30. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Werner Oder, syn nacisty, bývalého příslušníka SS a masového vraha, který se ocitl i v hledáčku Simona Wiesenthala, vystoupí v neděli v Brně při diskusním pořadu Izrael a my, pořádaný brněnskou židovskou obcí (ŽOB) a americkým velvyslanectvím. Potvrdila to Erika Bezdíčková z ŽOB.

"Werner Oder svým vystoupením v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v 15 hodin celou diskusi otevře," řekla Bezdíčková. Dodala, že v širším kontextu se chystá promluvit o vyrovnávání se s minulostí svého otce. Linecký rodák Werner Oder podle Bezdíčkové vyrůstal v rodině, která nenáviděla Židy. Jeho otec byl nacista a masový vrah. Syn však označil svého otce za zločince, odstěhoval se do Anglie a v Bournemouthu se stal křesťanským pastorem podporujícím Izrael.

Otec Wernera Odera Herman se stal po anšlusu Rakouska členem jednotek Waffen SS. Prošel výcvikem v koncentračním táboře v Dachau a pak jej nacisté poslali do svého školicího střediska v polské vesnici Rabka. "Otec se školil na polsko-ukrajinské hranici v rámci Einsatzgruppen v technikách zabíjení, byl tam zástupcem velitele. Jejich skupina pak expandovala do okolních vesnic, kde shromažďovala Židy a používala je jako terče pro cvičení v zabíjení," řekl Werner Oder.

Kromě Odera vystoupí v diskusním panelu předsedkyně EDS Jana Hybášková a předseda brněnské židovské obce Pavel Fried. "Budou se zabývat aktuálními problémy česko izraelských vztahů," řekla Bezdíčková.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)