Novinky brněnských vinoték – červen 2022

Brno, 1. června 2022 – S blížícím se létem přibývá mezi novinkami řada svěžích mladých bílých a veselých růžových vín. Nechybí ani zralejší vína. Jistě zaujmou rieslingy z Mosely a nové špičkové Bolgheri z Toskánska.

Vivat vinum 02 600x400

 

 

Rosso Superiore 2017 Bolgheri DOC - Campo alle Comete 64x242

Rosso Superiore 2017 Bolgheri DOC

Campo alle Comete
Itálie, Toskánsko, Bolgheri, Castagneto Carducci
1226 Kč (BOR)

Červené suché víno je vlajkové víno vinařství Campo alle Comete. Superiore je nejvyšší kategorie pro vína z regionu Bolgheri. Cuvée odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Petit Verdot. Zraje ve francouzských dubových sudech Tonneau po dobu 15–18 měsíců. Dalších minimálně 10–12 měsíců stráví víno v lahvi, než je připraveno do prodeje. Barva je výrazně rubínová s fialovými odlesky. Aroma je velmi komplexní, červené ovoce, balsamiko a lehké bylinné tóny. Na patře je víno elegantní, pevné, plnější, minerální s dlouhým závěrem a pevnou tříslovinou. Skvěle se hodí ke grilovanému masu, vysoké zvěřině, k divočáku, ale třeba také k tmavé čokoládě.

Müller Thurgau 2021 kabinetní víno - Vinařství LAHOFER 62x242

Müller Thurgau 2021 kabinetní víno

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
119 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé suché víno s 4,4 g/l zbytkového cukru, 6,2 g/l kyselin a 11,5 % alkoholu. Víno zelenkavé barvy se stříbrnými odlesky, s jemně kořenitou vůní po muškátovém oříšku a ovocnou stopou po broskvích a bílém rybízu. Aroma tohoto ovoce dokresluje i svěží a harmonickou chuť, kterou vystihují energická kyselinka a mírná kořenitost. Jedná se o poctivou znojemskou milerku vybízející k dalšímu napití.

Johanniter 2021 kabinetní víno - Vinařství Baláž  60x253

Johanniter 2021 kabinetní víno

Vinařství Baláž
Morava, Velkopavlovická podoblast, Němčičky, Odměry
240 Kč (ČER)

Bílé suché víno s 7,1 g/l zbytkového cukru, 9,0 g/l kyselin a 11 % alkoholu. Zlatavě žlutá barva, nos vína je čistý a přímý s výraznou ovocnou aromatikou s tóny čerstvého peckového ovoce v závěru s nádechem sladkého koření. Patro vína je suché se šťavnatou kyselinou a středně dlouhou ovocně-minerální dochutí. Doporučeno k bílým drůbežím masům, nezrajícím a nearomatickým měkkým sýrům a lehkým zeleninovým salátům.

Sylvánské zelené 2021 pozdní sběr - Vinařství HANZEL 60x264

Sylvánské zelené 2021 pozdní sběr

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast, Dyje, Babičák
195 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé suché víno s 8,0 g/l zbytkového cukru, 7,2 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Víno třpytivé barvy lipového květu a svěží citrusové vůně s jemným bylinkovým tónem. Plné ovocné chuti kraluje šťavnatost zelených jablíček doprovázená hladkou a vláčnou kyselinkou, která je v dokonalé harmonii s lehce kořenitým závěrem.

Riesling Ürziger Würzgarten Alte reben trocken 2019 Spätlese - Karl Erbes 58x268

Riesling Ürziger Würzgarten Alte reben trocken 2019 Spätlese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Ürziger Würzgarten
350 Kč (U3D)

Bílé suché víno s 7,0 g/l zbytkového cukru, 6,2 g/l kyselin a 13,5 % alkoholu. Víno s citrusovým aroma, v chuti broskve a bylinky, kořenitost a minerálnost. Podloží vinice Ürziger je pro svou barvu popisována jako červená břidlice. Dává vína se svěží kyselinku spojenou s komplexní mineralitou.

Chardonnay 2020 pozdní sběr - VINO CIBULKA 64x242

Chardonnay 2020 pozdní sběr

VINO CIBULKA
Morava, Velkopavlovická podoblast, Kobylí, Nivky
175 Kč (MBV)

Bílé suché víno s 13 % alkoholu, bez histaminu. Víno se světlejší barvou, ve vůni jablíčka, bez a vanilka. V chuti pečená brioška s máslem, střední, příjemná dochuť. Ke všem jídlům se smetanovou omáčkou, těstoviny a rizota, grilované bílé klobásky.

 

Riesling Lösnicher Försterlay halbtrocken 2019 Spätlese - Karl Erbes 59x269

Riesling Lösnicher Försterlay halbtrocken 2019 Spätlese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Ürziger Würzgarten
350 Kč (U3D)

Bílé polosuché víno s 17,1 g/l zbytkového cukru, 6,5 g/l kyselin a 12,5 % alkoholu. Vůně je kořenitá a mohutná, broskve a hrušky s trochou petroleje. Přestože je tam polosuché, sladkost nepůsobí dominantně, doplňuje svěží kyselinky. Chuť je plná, citronová, se stopami meruněk a broskví.

André rosé 2021 pozdní sběr - Vinařství Vajbar 61x245

André rosé 2021 pozdní sběr

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Vrbice, Záhumenice
169 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Růžové víno plné ovoce a radosti. Barva je malinová s fialovými odlesky. Vůně je bohatá, plná, mazlivě ovocná. Dominují sorbety z letního bobulového ovoce, doplněné o lesní jahody a maliny. Chuť je svěží a mnohovrstevná. Jsou tu třešně chrupky, černé višně, zahradní i lesní jahody se zmrzlinou. Velmi dlouhý šťavnatý závěr. Doporučeno ke grilované krkovici s višňovou omáčkou.

Rulandské modré  Frankovka rosé Letní edice 2021 moravské zemské víno - VÍNO HRUŠKA 59x265

Rulandské modré & Frankovka rosé Letní edice 2021 moravské zemské víno

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička
187 Kč (HRU)

Růžové polosuché víno s 15,3 g/l zbytkového cukru, 7,8 g/l kyselin a 12,5 % alkoholu. Vůně příjemně kořenitá s jemnými ovocnými tóny. V ovocné chuti dominují jahody a třešně s příjemným zbytkem cukru.

Merlot rosé 2021 pozdní sběr 60x264

Merlot rosé 2021 pozdní sběr

Oulehla vinařství
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Šibeniční hora
200 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Růžové polosuché víno s 12,5 % alkoholu. Víno lákavé vůně přezrálých malin a čajových růží. V chuti jsou třešně s jogurtovými tóny v harmonii s kyselinkou a zbytkovým cukrem v závěru. Doporučeno dobře vychlazené jako aperitiv. Vhodně doprovází sezónní ovoce (meruňky, maliny). Podává se k sušené fermentované šunce, drůbeží roládě, telecímu kari s rýží basmati a lívancům s tvarohem. Ideální k sýrům ricotta a mascarpone.

  • Zlatá medaile – GRAND PRIX VINEX 2022 (Valtice)

Svatovavřinecké 2019 moravské zemské víno - Oulehla vinařství 59x264

Svatovavřinecké 2019 moravské zemské víno

Oulehla vinařství
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Šibeniční hora
226 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Červené suché víno s 12,0 % alkoholu. Víno rubínové barvy s purpurovým reflexem. V bohatém buketu upoutají tóny přezrálého drobného ovoce, svěží kyselinka, aroma švestkových povidel a skořice. Minerální podtext a intenzivní kořenitá dochuť (spálené dřevo) skvěle posilují odrůdově typické aroma. Komplexní a plné víno. Doporučeno k uzenářským specialitám (česnekový bok, paprikové klobásky apod.), k vysoké zvěřině na červeném víně. Báječně doplňuje tradiční sladké deserty s povidly a mákem (lokše) nebo uzené sýry.

Pinot noir 2020 výběr z hroznů - VINO CIBULKA 65x241

Pinot noir 2020 výběr z hroznů

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast
261 Kč (MBV, U3K)

Suché červené víno s 12 % alkoholu, bez histaminu. Temnější rubínová barva s cihlovými odlesky v menisku, ve vůni ovocné kořenité a propolisové tóny s kouřovým podtónem. V chuti zralé lesní ovoce. Víno určené k červenému masu, pernaté zvěři, nadívané drůbeži a také zvěřině. Vhodné k další archivaci.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – červen 2022

BOR – Borgo Shop
ČER – Černá růže
HRU – Víno Hruška
KAR – Vinárna U Karafy
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...