Novinky brněnských vinoték – únor 2022

Brno, 1. února 2022 – Naším únorovým tipem je víno nejvyšší řady vinařství Bronislava Vajbara – červené Family reserva cuvée. Nechybí ani dvě šumivá vína z Francie, pěkné kousky od Michlovského, valentýnské růžové od Vicana a poprvé vítáme v rubrice víno z vinařství Bukovský.

Vivat vinum 08 600x400

 

 

Family reserva cuvée barrique 2019 výběr z hroznů - Vinařství Vajbar   64x238

Family reserva cuvée barrique 2019 výběr z hroznů

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice
299 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Nejvyšší řada vín, tentokrát pojatá jako cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Víno zrálo více než 18 měsíců v barrique sudech Seguin Moreau. Díky tomu nabízí velmi elegantní a hluboké tóny. Barva vína je temně granátová. Vůně je mnohovrstevná a bohatá. V jemném dotyku se snoubí koření, kouř a čokoláda s celým spektrem kompotovaného a sušeného lesního bobulového ovoce. Chuť je hladká a oblá. Zprvu dominuje lesní a zahradní bobulové ovoce, poté přichází jemný dotyk kůže a dlouhý závěr s jemnými tříslovinami a višněmi v čokoládě. Doporučeno k rumpsteaku s pečeným česnekem.

Excellence brut nature Crémant de Limoux AOP - Capdepon 73x212

Excellence brut nature Crémant de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
499 Kč (U3D)

Jemný crémant vyrobený tradiční metodou s druhotnou fermentací v láhvi (prize de mousse), zraje nejméně jeden a půl roku. Brut nature je postup, kdy po degoržování nebyl přidán dozážní likér s obsahem cukru. Obsahuje maximálně 3 g/l zbytkového cukru. Víno je velmi suché, přímé a svěží. Jeho bílá pěna je bohatá a má krásnou perzistenci. Jemné a četné bubliny. Barva je pěkně světle žlutá se zlatými odlesky, vůně je plná jemnosti, mísí bílé květy s čerstvým ovocem a medem. Náznak hrušek Williams dodává komplexnost. Na patře je chuť svěží; jemně citrónové chutě a krásnou perzistenci v závěru. Alkohol 12,5 %, odrůdy Chardonnay (50 %), Chenin blanc (40 %) a Pinot Noir (10 %).

Hibernal bio 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 59x257

Hibernal bio 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Přítluky, Přítlucká hora
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny jsou pěstovány a zpracovány dle směrnic ekologického vinohradnictví. Víno bylo vinifikováno ve velkém dubovém sudu z francouzského dubu a rovněž odpovídá certifikované bioprodukci. Vůně citronového tymiánu a kručinky doprovází v chuti dozrávající černý rybíz, kompotovaný angrešt s jemnou bylinnou kořenitostí a ovocitostí v dochuti. Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu.

Pálava LVA 2018 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x255

Pálava LVA 2018 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Golhamer
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Jemná vůně kvetoucích pomerančovníků a poupat růží doprovází v chuti kompotované liči s odstíny jablečného závinu v dochuti. K foie gras s kousky sušeného ovoce nebo grilovanému filetu z halibuta s citrusovým chutney. Překvapí rovněž se zrajícími měkkými sýry. Polosuché bílé víno s 13 % alkoholu.

 

Frankovka rosé 2020 pozdní sběr polosuché - Rodinné vinařství Vican 58x257

Frankovka rosé 2020 pozdní sběr

Rodinné vinařství Vican
Morava, Mikulovská, Mikulov, Pod Mušlovem
219 Kč (VGA)

Korálově růžová barva s purpurovým nádechem. Lahodná ovocná vůně třešní a čerstvých malin. Šťavnatá chuť drobného ovoce se smetanovým dotykem. Víno se skvěle hodí k malinovému sorbetu nebo jen tak k letnímu posezení na terase. Samozřejmě skvělé polosuché víno na valentýnský večer, navodí tu správnou romantickou atmosféru.

Frankovka 2019 VOC Modré Hory - Vinařství Bukovský 58x260

Frankovka 2019 VOC Modré Hory

Vinařství Bukovský
Morava, Velkopavlovická podoblast, Kobylí, Dvořanky
230 Kč (VVB)

Vůbec první VOC víno vinařství. Ve vůni třešeň až přezrálá višeň. Nádherná granátová barva. V chuti pak lahodná chuť višní a ostružin. Dobře nazrálé víno s příjemným taninovým základem, který doplňují jemné tóny dřevitého aroma z doby, kdy víno zrálo na sudu. Potenciál zrání minimálně dalších 5 let. Alkohol 13,0 %, kyseliny 5,0 g/l, zbytkový cukr 0,4 g/l.

Cuvée Ambassador 2019 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 68x230

Cuvée Ambassador 2019 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
798 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Cuvée odrůd Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. K pečené kachně s bylinkami tymiánu, bazalky a saturejky nebo k pečenému dančímu hřbetu s brusinkovou omáčkou. Ideálně doplní měkké zrající sýry s povrchovou plísní. Červené suché víno s 13,5 % alkoholu.

Heritage fruité Blanquette de Limoux AOP - Capdepon 63x235

Heritage fruité Blanquette de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
269 Kč (U3D)

Populární sladké a ovocné šumivé víno odrůdy Mauzac. Hrozny se sklízí výhradně ručně z téměř přezrálých hroznů. Stáčení probíhá v březnu a bez přidání cukru. Víno zlato-žluté barvy. Ve vůni dominuje ovoce (hruška), akácie a med. Na patře poměrně korpulentní sladkost a harmonie respektující výraz ovoce. Vhodné jako slavnostní aperitiv nebo jako dezert například s dortíkem se sezónním ovocem. Alkohol 6,5 %.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – únor 2022

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
MBV – Moravská banka vín
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUR – Vinotéka u Romana
VVB – Vinotéka Vinařství Bukovský

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...