Novinky brněnských vinoték – září 2021

Brno, 1. září 2021 – S prvními chladnějšími dny se mezi novinkami brněnských vinoték objevují opravdu seriózní vzorky vín. Mnohdy vlajkové lodě vinařství, ukázky mistrovství sklepmistrů. Dozvuky léta ale zpříjemní i řada svěžích mladých vín připravených k otevření po takřka ročním zrání.

Vivat vinum 03 600x400

 

 

Cuvée Ryzlink vlašský President 2019 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 69x232

Cuvée Ryzlink vlašský President 2019 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Purmice
798 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Bílé suché víno s 12,5 % alkohlu. Vrstevnatý buket pálavských bylinek, zavařených žlutomasých rynglí a kandovaných meruněk doprovází plná kořenitá chuť s dlouhým medovo-propolisovým závěrem. K pečenému filetu z candáta s rizotem z čočky beluga a fenyklem, nebo zajíci s dýní, citronovým chutney a foie gras.

Dunajovský Vlašák 2020 kabinetní víno - Vinařství Baláž 63x254

Dunajovský Vlašák 2020 kabinetní víno

Vinařství Baláž
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, Pod Slunným vrchem / Dunajovský kopec
300 Kč (ROC)

Bílé suché víno s 12,0 % alkoholu, 3,3 g/l zbytkového cukru a 7,1 g/l kyselin. Víno citrónově žluté barvy. Vyvážené, se zapracovanou šťavnatou ovocnou kyselinou a dlouhou minerálně svěží dochutí. Doporučeno k bílým drůbežím masům, plodům moře a zrajícím nearomatickým sýrům.

Sylvánské zelené 2020 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 59x262

Sylvánské zelené 2020 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Floriánky
189 Kč (LGB)

Bílé polosuché víno s 11,5 % alkoholu, 9,6 g/l zbytkového cukru a 6,7 g/l kyselin. Víno je žluto-zelenkavé barvy s elegantní vůní bílých květů, bílé broskve, cukrového melounu a oříšku. Chuť je propojena s vůní, doplněna o jemnou pomerančovost a angrešt s citrusovou šťavnatostí a delší minerální dochutí. Víno je vhodné ke krémovým polévkám, zeleninovým rizotům, rybám a jemnějším sýrům.

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 59x262

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
160 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Bílé suché víno s 12 % alkoholu. Vyzývavé aroma černého rybízu, angreštu a květu bezu je v chuti doplněno tóny žlutého jádrového a tropického ovoce s impozantní dochutí lučního medu. K toastům s tuňákem a zelenými olivami, k dietním úpravám sladkovodních i mořských ryb, dobře vyzní v kombinaci s kozími sýry, smetanovými krémy a pěnami s exotickým ovocem.

 

Hibernal Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů - Vinařství Vajbar 64x242

Hibernal Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

Vinařství Vajbar
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov
269 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Barva je jiskrná, svítivě zlatá. Vůně je úchvatná, velmi oblá a hluboká. Kombinuje zralé angrešty s bezinkami, bezinkovou marmeládou a lipovým medem. V závěru vystrkuje růžky bílý a červený rybíz. Chuť je svěží plná a hladká. Dominují v ní bílý a červený rybíz, ještě zelený angrešt a tvrdé meruňky. Víno dokonale vysušuje čerstvá kyselina i výrazná stopa minerálů v dlouhém závěru. Doporučeno ke kuřecím nugetám v kokosovém mléce s citronovou trávou. Řada Terroir Pálava nabízí originální vína z hroznů, které se urodily na svazích Pálavy.

Ryzlink rýnský Gourmet 2019  - SPIELBERG CZ 60x269

Ryzlink rýnský Gourmet 2019 pozdní sběr

SPIELBERG CZ
Morava, Slovácká podoblast, Archlebov, Maliny
250 Kč (PEA)

Ve vůni jsou ovocné tóny zralých citrusů, lipového květu, medu s nádechem petroleje. Chuť vína je plná, strukturovaná s pikantní kyselinkou a jemnými krémovými a dřevitými tóny. V dochuti se objevují tóny kandovaného ovoce, sušených fíků s minerálním závěrem. Víno zrálo v sudu po dobu 12 měsíců na jemných kalech. Řada Gourmet je výběrovou řadou zrající v sudech. Vinařství se nachází v srdci Moravského Toskánska. Hrozny jsou sklízeny ručně.

  • Prague Premium Gold – Prague Wine Trophy 2021 (Praha)

Alibernet barrique Ch. Dowina 2019 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x259

Alibernet barrique Ch. Dowina 2019 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Bílovice, Přední Hora
330 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Červené suché nefiltrované víno s 14 % alkoholu. Buket sušených černých třešní a kouřových švestek doprovází višně v čokoládě s pečenými povidly. Chuť vína je plná, dlouhá s robustním oenotaninovým a elagotaninovým závěrem. K jehněčí panence s bylinkovou krustou, rozmarýnovým sousem a batátovým pyré nebo kančímu soté s bramborovými noky. Na závěr lze vedle sýrů s dvojí plísní doporučit i čokoládový fondant s ostružinovou omáčkou.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – září 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
PEA – Don Pealo
ROC – RockWine
ROU – Vinotéka Roučí
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUR – Vinotéka u Romana

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články: