Inspekce při kontrolách potvrdila, že vína VOC jsou kvalitní

Brno, 6. ledna 2018 - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně provádí kontroly kvality nápojů a potravin. Loni se mimo jiné zaměřila na vína s označením VOC – vína originální certifikace. Našim vinařům i jejich zákazníkům testy přinesly vynikající výsledky.

Inspekce kontrolovala a laboratorně analyzovala vína všech VOC sdružení v České republice, tedy VOC Blatnice, VOC Modré hory, VOC Pálava, VOC Znojmo, VOC Mikulov, VOC Mělník, VOC Hustopečsko, VOC Slovácko a VOC Valtice a konstatovala, že všechny odebrané vzorky vyhověly ve všech hodnocených parametrech. Kontrola SZPI tak prokázala vysokou jakost vín pod označením VOC nabízených v u vinařů, vinotékách i obchodech.

„Zpráva SZPI o výsledku kontroly vína originální certifikace mne velmi potěšila. Je důkazem toho, že je zde naplňován jejich základní cíl, tedy nabízet spotřebitelům vysoce kvalitní vína z moravských a českých apelací,“ uvedl Jaroslav Machovec z Vinařského fondu.

Vína originální certifikace (VOC) jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou tato vína vyrobena, pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Vinaři sami vyberou vinařské trati, které jsou pro výrobu VOC nejvhodnější. Tento přísný výběr poloh s originálním půdním složením dává vínům jedinečné vlastnosti. Do systému VOC jsou zařazeny nejtypičtější odrůdy daného vinařského regionu. Vinaři sami si v rámci sdružení vína hodnotí, ověřují původ hroznů a charakter vyráběných vín.

Označení vín VOC existuje souběžně s tzv. germánským systémem dělení vín na jakostní, jakostní s přívlastkem atd. Označení VOC je obdobou apelačních systémů užívaných v jiných vinařských zemích, jako je Francie (AOC), Itálie (DOC) či Rakousko (DAC). Zatímco germánský systém vyvozuje kvalitu vína především z cukernatosti hroznů, apelační (románský) systém se soustředí na představení maximálních možností dané odrůdy v místě jejího pěstování.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář vinařských akcí

<<  Leden 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  9121314
1617
22232425262728
293031    
Nejbližší akce
01.02. Sonberk, řízená degustace..
22.02. Volařík Mikulov, řízená degustace..
22.03. Vinařství Šamšula, řízená degustac..
26.04. Schweiger, oblast Langenlois, Doln..
26.05. Grand Prix Vinex – veřejná ochutná..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Gopas - G2B TechEd 2018